Grażyna Lutosławska dziennikarka i pisarka, autorka książek dla dzieci (Leon i Kotka, czyli jak zrozumieć mowę zegara, Wielkie zmiany w dużym lesie, Jak Arni i Dobek ratowali świat), sztuk teatralnych (O dwóch krasnoludkach i jednym końcu świata, Anioł za lodówką), a także kilkudziesięciu słuchowisk radiowych (dla dorosłych i dla dzieci) oraz esejów, opowiadań i felietonów. Jej opowiadania ukazały się w międzynarodowym zbiorze Fremd sein. Pisze teksty piosenek – również do spektakli teatralnych, prowadzi spotkania literackie. Laureatka m.in.: tytułu Mistrza Mowy Polskiej(2013), Angelusa 2006 w kategorii Człowiek Kultury Medialnej, Zapałki Andersena 2013 i Nagrody Miasta Lublin za Całokształt Działalności.
Magda Umer | Recital 64
23 czerwca 2016 roku, godz. 18.00 | Sala Widowiskowa CK | bilety: 40zł / 50zł / grupowe 35zł
Magda Umer Mistrzyni interpretacji piosenki literackiej. Na festiwalu DŹWIĘKI SŁÓW wystąpi z recitalem, stworzonym z okazji niedawnych 64. urodzin. W związku z tym, w koncercie usłyszymy nie tylko utwory z dwóch ostatnich płyt ,,Noce i sny” oraz ,,Wciąż się na coś czeka”, ale też znane, lubiane i zawsze oczekiwane piosenki z jej repertuaru, śpiewane od lat, właściwie już wizytówki i samej artystki, i także gatunku piosenki literackiej, między innymi Już szumią kasztany, Oczy tej małej czy O niebieskim pachnącym groszku. Kierownictwo muzyczne koncertu sprawuje Wojciech Borkowski, pianista, autor większości aranżacji, któremu będzie towarzyszyć grupa młodych, wybitnych muzyków: Paweł Stankiewicz, Bartłomiej Krauz, Maciej Szczyciński, Piotr Maślanka.
Ewa Konstancja Bułhak | Niestety to nie ty
Premiera 23 czerwca 2016 roku, godz. 20.00 | Sala Widowiskowa CK | bilety: 35zł / 40zł / grupowe 30 zł
Ewa Konstancja Bułhak polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, wokalistka, znana interpretatorka piosenek. Od 1998 roku występuje w Teatrze Narodowym. Nowym rozdziałem w teatralnej karierze Bułhak okazała się współpraca z Jerzym Grzegorzewskim. Jest laureatką Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (1996). Recital Niestety to nie ty jest ukłonem artystki w stronę niezwykłych kobiet – pieśniarek, aktorek śpiewających, takich jak: Kalina Jędrusik, Barbara Krafftówna, Danuta Rinn, Wiesława Orlewicz, Ludmiła Jakubczak, Wioletta Villas, Wanda Warska. To artystki, które tworzyły niesamowicie barwne postaci, pełne uroku, ciepła, wdzięku i inteligencji – zmysłowe i eleganckie. Ewa Konstancja Bułhak stworzy jeden spójny obraz tych wszystkich niezwykłych kobiet, odnajdzie wspólny mianownik, by choć na chwilę nosić ich emocje, skupić w jednym ciele: nienawidzić, kochać, tęsknić, szukać i nie znaleźć. Artystka swoim – premierowo wykonywanym podczas festiwalu – recitalem powróci do tego, co było, zatrzyma chwilę, odnajdzie w słowach ślad, przywoła tamtą wrażliwość.
Scena otwarta | Isle of love | Tam gdzie cyprysy
23 czerwca 2016 roku, godz. 21.15 | Wirydarz CK | wstęp wolny
Isle of love to zespół założony przez Adama Słomińskiego oraz Tomasza Ragaboya Osieckiego. Zespół powstał w Warszawie we wrześniu 2014 roku. W marcu 2015 roku dołączył do nich gitarzysta zespołu Hey Marcin Żabiełowicz. Adam, wokalista i gitarzysta, w młodości zmuszany do gry na pianinie – za co z perspektywy czasu najchętniej codziennie dziękowałby rodzicom – lubi muzykę filmową, patos, smutek i grozę. Inspiruje go człowiek, przemijanie i złożoność świata. Ciągle marzy, ale stara się twardo stąpać po ziemi. Tomasz, pasjonat muzyki indyjskiej, akustycznego bluesa i country oraz filmów science fiction, gra na gitarze, dilrubie oraz na sitarze. Muzyka napędza go do działania, a zarazem uspokaja. Ceni sobie otwartość w komunikacji i szczerość. W chwilach zadumy i relaksu w domowym zaciszu rozsmakowuje się w aromatycznej shishy. Marcin, nieustannie poszukujący zarówno w muzyce, jak i w instrumentarium, gitarzysta, mandolinista, pianista, wielbiciel szybkich, włoskich rowerów oraz fotografii Sally Mann. Nie gardzi dobrym winem, najchętniej z Antypodów.