Paweł Ruszkowski | Ars poetica
24 czerwca 2016 roku, godz. 20.30 | Wirydarz CK | wstęp wolny
Paweł Ruszkowski to wokalista, gitarzysta i autor muzyki. Studiuje wokalistykę jazzową w klasie wokalnej as. Anny Domżalskiej, w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Na co dzień tworzy i interpretuje piosenki poetyckie, stylistycznie osadzone pomiędzy folkiem, jazzem i klasyką, choć otwarty jest na wszystkie muzyczne inspiracje. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt kompozycji do wierszy polskich poetów. Wybrane utwory z lat 2010–2013 do słów L. Staffa, A. Zagajewskiego, B. Leśmiana, E. Stachury i A. Osieckiej znalazły się na jego debiutanckiej solowej płycie zatytułowanej Ars Poetica. Paweł pisze też piosenki we współpracy z autorami swojego pokolenia, gra solowe recitale w całym kraju, a także dla Polonii w Niemczech (m. in. Berlinie, Kolonii czy Karlsruhe). Współtworzy również większe koncerty i spektakle występując u boku wybitnych Artystów.
Chłopcy kontra Basia | O
24 czerwca 2016 roku, godz. 21.30 | Wirydarz CK | wstęp wolny
Zespół Chłopcy kontra Basia wykonuje muzykę autorską z pogranicza jazzu i folku, powstałą z inspiracji polską twórczością tradycyjną. Teksty Basi Derlak nawiązują do dawnych bajań, legend czy przyśpiewek, muzyka zaś do oberkowego frazowania czy melodyjności dawnych pieśni nabożnych. Grupa ChKB lubuje się w snuciu opowieści na bazie ludowych motywów, stylizowaniu i ubieraniu swoich kompozycji we współczesne brzmienie, którego serce stanowi tytułowy kontrabas. W 2013 r. światło dzienne ujrzał ich debiut fonograficzny – płyta Oj tak!, w 2015 O. Obie płyty zostały entuzjastycznie przyjęte przez słuchaczy i krytykę oraz nominowane do nagrody muzycznej „Fryderyk”.
Spotkanie | Teresa Drozda | Agnieszka Osiecka – 80. rocznica urodzin
25 czerwca 2016 roku, godz. 15.00 | Sala Czarna CK | wstęp wolny
Robię te „gawędy”, bo chyba to słowo najtrafniej oddaje ducha tego, co robię, a jednocześnie leciutko trąci myszką, jakbym robiła audycję radiową. Jestem w końcu radiowcem. Siedzę, gadam, prezentuję jakieś nagrania, coś o nich mówię. Ale jednocześnie tutaj wiem, do kogo mówię, a ci którzy słuchają, mogą od razu, bez pośrednictwa telefonu czy maila, reagować. / Teresa Drozda
Gawędy – luźne opowieści przeplatane ciekawostkami i smakowitymi nagraniami – to „radio” w wykonaniu Teresy Drozdy realizujące się na naszych oczach i w naszych uszach. Druga – podczas Festiwalu Dźwięki Słów – gawęda dziennikarki, będzie poświęcona Agnieszce Osieckiej – poetce, pisarce i reżyserce radiowo-telewizyjnej, której 80. rocznica urodzin przypada w październiku tego roku. Agnieszka Osiecka – w Polskim Radiu zadebiutowała w 1962 roku piosenką Mój pierwszy bal do muzyki Franciszki Leszczyńskiej i w nagraniu Kaliny Jędrusik. Wcześniej jej teksty wykorzystywano w radiowym Teatrzyku Małych Form Zwierciadło redagowanym przez Jarosława Abramowa Newerlego. Uznana za czołową przedstawicielkę nowej generacji twórców piosenek otrzymała propozycję prowadzenia w Polskim Radiu zespołu pod nazwą Radiowe Studio Piosenki. Tu poznała wielu muzyków i kompozytorów. W ciągu 7 lat działalności zespół nagrał i przedstawił w programach Polskiego Radia ponad 500 piosenek, wprowadzając na profesjonalne estrady późniejsze gwiazdy: Ewę Demarczyk, Marylę Rodowicz, Łucję Prus, Wojciecha Młynarskiego, zespoły Skaldowie i Alibabki, Marka Grechutę, Tadeusza Woźniaka, Kazimierza Grześkowiaka i wiele innych znanych postaci estrady i sceny. Teksty cyklicznych audycji pisała Agnieszka Osiecka (pod koniec działalności Studia Wojciech Młynarski), czytał aktor Edmund Fetting.
Ewa Błaszczyk | Pozwól mi spróbować jeszcze raz
25 czerwca 2016 roku, godz. 17.00 | Sala Widowiskowa CK | bilety: 40zł / 45zł / grupowe 35zł
Ewa Błaszczyk przez długie lata występowała w kabarecie „Pod Egidą”, brała udział w przeglądach poezji śpiewanej, Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu oraz w festiwalach w Opolu i Sopocie. Artystka od dawna nagrywa też płyty i przygotowuje recitale, w trakcie których prezentuje głównie poetyckie i nastrojowe piosenki. Jej recital adresowany jest zarówno do wielbicieli gatunku, jak i do wszystkich osób otwartych na muzykę pełną emocji, wrażliwych na niesamowitość naszego świata z jego jasnymi i ciemnymi barwami. Podczas recitalu Pozwól mi spróbować jeszcze raz usłyszymy kompozycje znane z repertuarów Marleny Dietrich, Ryszarda Riedla, Jacka Kleyffa, czy Stanisława Soyki. Wszystko to, pomimo różnorodności, tworzy spójną całość, każda piosenka jest tu po coś, każdy tekst opowiada historię, która znajduje odpowiedź w kolejnych tekstach. Ewa Błaszczyk opowiada o sprawach z pozoru intymnych, ale jednak uniwersalnych i zrozumiałych dla każdego.