Projekt Przeszłość jest obcym krajem inspirowany jest koncepcjami Davida Loventhala oraz powieścią Leslie P. Hartleya, którzy postulują badanie i rekonstrukcję „pamięci” miejsca oraz ludzi w oparciu o narzędzia, jakimi służy dziś antropologia kultury i geografia humanistyczna.
Celem przedsięwzięcia jest prezentacja prac analizujących pamięć jako „formę dostępu” i „podróży do obcego kraju”, podczas której dochodzi do spotkania dwóch modalności czasu – przeszłości i teraźniejszości. Całość przedsięwzięcia ma być poświęcona problematyce skonfliktowanych relacji zachodzących pomiędzy historią oficjalną i pamięcią indywidualną oraz społeczną, a także ich instytucjonalną reprezentacją wizualną i potrzebą stworzenia nowego obrazu pamięci do tej pory nie posiadającej swej ikonografii i reprezentacji w kulturze oficjalnej.
Idea projektu Przeszłość jest obcym krajem zakłada zatem próbę z jednej strony redefinicji „obrazu” miejsca, dekonstrukcję jego „genius loci” i przepracowania kulturowo utrwalonych, choć często już zdezawuowanych przez współczesność klisz, z drugiej zaś – chcemy przyjrzeć się jak funkcjonują mechanizmy i strategie pamięci indywidualnej.
Wystawa Przeszłość jest obcym krajem jest projektem kuratorskim grupującym artystów pracujących w różnych mediach i wywodzących się z różnych środowisk w całej Polsce. W jego ramach na ekspozycjach w galeriach BGSW w Słupsku oraz w Ustce będzie można zobaczyć prace malarskie, wideo, film, rysunek, fotografię oraz sztukę instalacji.
Zaproszeni do udziału artyści odnoszą się m.in. do tematyki historii terroru faszystkowskiego i komunistycznego, ale jednocześnie prezentują odmienny i subiektywny typ widzenia na historię kultury, a sztuki w szczególności.
Roman Lewandowski
Przeszłość jest obcym krajem
Artyści: Ewa Bloom-Kwiatkowska, Karolina Breguła, GF Gomae, Hubert Czerepok, Dominik Lejman, Zbigniew Libera, Mariusz Tarkawian
Kurator: Roman Lewandowski
Od 7 kwietnia do 18 czerwca 2017 roku
Baszta Czarownic, Galeria Kameralna, Centrum Aktywności Twórczej w Ustce