Tytuł prezentowanej w toruńskim CSW wystawy De- odsyła do konkretnych zagadnień podjętych przez Jerzego Olka. Są wśród nich takie, jak: dekonstrukcja, destrukcja, dekompozycja czy dezintegracja. Łącznie haseł zaczerpniętych z poetyki postmodernizmu jest dziesięć, i to one porządkują cały materiał wystawowy.
Ekspozycja nie jest monolitem, raczej mozaiką dopełniających się elementów. Przemawia różnymi językami. Wspólnym mianownikiem poszczególnych części De zdaje się być syndrom gry z okiem.
Jerzy Olek poszukuje zjawiskowej przestrzenności w relacji do niejednoznacznej w swej istocie przestrzeni realnej. Zajmuje się przestrzenią wielorako rozumianą i wyobrażaną. Interesują go zagadnienia związane z widzeniem, jego ograniczeniami, ze złudzeniami optycznymi i technikami iluzjonistycznego obrazowania.
W twórczości oscyluje pomiędzy idealizacją modelu a faktycznością jego kształtu, znajdując swoje miejsce między schematem a konkretem. Sztukę traktuje jako niekończący się proces, wyzwalany własnymi, nie do końca spełniającymi się doświadczeniami. Dlatego może być określany jako szalony de-konstruktor, który niestrudzenie próbuje przejść na drugą stronę lustra.
Od 1991 r. artysta realizuje projekt pod nazwą Bezwymiar iluzji, na który składają się obrazy, rysunki, instalacje, fotografie, grafiki, projekcje, a także szereg tekstów teoretycznych. Koncentruje się wokół problematyki związanej z próbami uprzestrzennienia obrazu, wykroczenia poza dwuwymiarowość przedstawienia.
Jego namysł dotyczy także widzialności rzeczy, możliwości i granic poznania. Twórca rozważając interesujące go zagadnienia posiłkuje się wiedzą z zakresu matematyki, geometrii nieeuklidesowej, psychofizjologii i kosmologii. W swoich komentarzach łączy ze sobą wątki filozofii zen ze spuścizną europejskiej awangardy.
Kuratorka: Marta Smolińska
Jerzy Olek, De-
Wystawę można oglądać od 11 października do 12 stycznia 2014 roku
CSW Znaki Czasu
Wały gen. Sikorskiego 13
Toruń