Z okazji 125-lecia istnienia Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie w nowo wyremontowanej przestrzeni wystawienniczej, nawiązującej estetyką do wielkiego showroomu otwiera wystawę poświęconą historycznemu kontekstowi czasu świątecznego pt. Czas świętowania. Ekspozycja wzbogaca wiedzę odbiorcy, a jednocześnie uruchamia pokłady jego wrażliwości, emocji − staje się obiektem przeżycia estetycznego.
Czym było i jest tradycyjne świętowanie w kulturach ludowych, jakich wymagało dekoracji i atrybutów, jak świętowali Polacy, a jak mieszkający w naszym kraju przedstawiciele innych nacji i wyznań? O znaczeniu i symbolice czasu świątecznego, jego urodzie i magicznej aurze przekonują artefakty zgromadzone na wystawie, odświętne stroje, kostiumy i akcesoria obrzędowe, sztuka religijna, ceramika dekoracyjna, ozdobna snycerka, tkaniny.
Za szklanymi gablotami przypominającymi witryny sklepów z modą stanie galeria najbardziej efektownych świątecznych strojów ludowych z różnych regionów Polski – kaszubski, biskupiński, opoczyński oraz z Europy: macedoński, albański, austriacki, huculski, bułgarski, duński i wiele innych.
Przedmiot na wystawie ma nie tylko odsyłać do wybranego święta, ma być świętem samym w sobie: estetyczny, plastyczny, wyrazisty, ma zwracać uwagę na własną formę. Wystawa Czas świętowania to nowatorskie podejście do utartych sposobów widzenia kultury ludowej, odrzucenie cyklicznego rozumienia czasu – powracającego w kolejnych świętach i porach roku – na rzecz jego charakteru. Czas świąteczny narzuca bowiem sposób zachowania, ubierania, mówienia. Wyrazem tego jest karnawałowy barwny, korowód przebierańców. Prezentowane na wystawie świąteczne stroje ludowe są świadectwem inspiracji, mody, i historii obyczaju; biżuteria i inne detale to przykłady dekoracji podkreślającej czas świąteczny.
Goście będą mogli kolejno zwiedzić następujące aneksy poświęcone poszczególnym etapom kształtowania się kanonu stroju ludowego:
- Strój narodowy, przełom XVIII i XIX w.
- Narodziny kultury ludowej w epoce Romantyzmu, pierwsza poł. XIX w.
- Międzynarodowy styl narodowy, przełom XIX i XX w. − ustalenie kanonu ludowego stroju świątecznego.
- Przemiany kanonu pod wpływem art déco i awangardowego modernizmu.
- Przetworzenie kanonu pod wpływem progresywnej wersji modernizmu z nurtu streamline.
- Wykorzystanie kanonu przez systemy totalitarne drugiej poł. XX w. (wielkie marki PRL-u: Cepelia, Mazowsze, Moda Polska).
- Przetworzenie kanonu przez kontrkulturę lat 60. 70. i popkulturę pierwszej dekady XXI wieku.
Czas świętowania – nowa wystawa stała
Otwarcie: 13 grudnia 2013 roku
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie