Po raz pierwszy w Polsce parawany japońskie będą głównym tematem wystawy. Zostaną zaprezentowane dzieła z kolekcji krakowskiej oraz z zagranicznych zbiorów. Każdy z kilkunastu parawanów prezentuje inny rodzaj parawanu, techniki zdobienia oraz stylistyki. Celem wystawy jest nie tylko prezentacja pięknych dzieł sztuki, ale również uzmysłowienie gościom muzeum, że parawany są wciąż doskonałą, funkcjonalną ozdobą, a przez to stają się ponadczasowym dziełem sztuki.
Parawany japońskie od 150 lat cieszą się wielką popularnością w Europie i Stanach Zjednoczonych. Przedstawione na nich kwiaty czterech pór roku na złotym tle, malowane tuszem żurawie, tygrysy i smoki przynoszą na myśl odległe widoki z tajemniczego kraju wschodzącego słońca. Stanowią one wyjątkowe połączenie obrazu i przedmiotu użytkowego, który wyjątkowo pasuje nie tylko do japońskich, ale i zachodnich wnętrz.
Obiekty pochodzące z kolekcji krakowskiej to niespotykane gdzie indziej parawany zdobione fragmentami cennych tkanin. Wypożyczone z prywatnej kolekcji w Londynie dzieła to z kolei klasyczne dzieła sztuki zdobione malowidłami tuszem na papierze lub na złotym tle przedstawiające tradycyjne tematy, takie jak żurawie, tygrysy czy górę Fuji. Prezentują rozwój i różnorodność stylistyczną malarstwa japońskiego od XVIII do XX wieku.
Wystawie towarzyszyć będzie katalog w formie broszury prezentujący historię i technikę wykonania parawanów japońskich oraz opisy i fotografie wszystkich obiektów znajdujących się na wystawie.
Aleksandra Görlich o wystawie:
Charakterystyczne dla sztuki japońskiej jest to, że łączy aspekty estetyczne i użytkowe. Znakomitą egzemplifikacją tej cechy jest parawan. Ten element wyposażenia wnętrz pałacowych i domów mieszczańskich przyjął się również w krajach zachodnich, czego świadectwem są zarówno dziewiętnastowieczne portrety na tle parawanów, jak i zdjęcia współczesnych mieszkań, w których zdobią one ściany.
Po raz pierwszy w Polsce prezentowana jest wystawa poświęcona w całości parawanom japońskim. Eksponowane dzieła pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, Náprstkovo Muzeum – Muzeum Narodowego w Pradze oraz z prywatnej galerii sztuki w Londynie.
Obiekty zostały przekazane do zbiorów muzealnych przez kolekcjonerów, którzy – jak Feliks Jasieński – szczególnie interesowali się sztuką i kulturą Japonii. Ich różnorodna stylistyka odzwierciedla zmiany, które następowały w malarstwie japońskim. Prezentują one różne nurty w sztuce od XVII do XX wieku oraz duży przekrój tematyczny. Dominują jednak motywy uznawane za typowo japońskie: żurawie i sosny, kwitnące wiśnie oraz góra Fuji. Wśród eksponowanych parawanów znajdują się obiekty pasujące do różnorodnych wnętrz i odpowiadające wielorakim gustom. (…)
Kurator wystawy: Aleksandra Görlich
Aranżacja plastyczna: Masakazu Miyanaga
Projekty druków: Rafał Sosin
Japoński parawan. Żuraw, sosna i góra Fuji
Wernisaż: 28 stycznia 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 13 kwietnia 2014 roku
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie