21 czerwca, w pierwszy dzień lata, obchodzony na całym świecie jako Międzynarodowe Święto Muzyki, rozpocznie się w Gdańsku 3. edycja Euro Chamber Music Festival. Podczas czterech dni festiwalu wystąpią artyści pochodzący z różnych stron świata. Wydarzenie wpisane jest już na stałe na kulturalną mapę Pomorza.
W programie melomani znajdą się między innymi: komplet trzech triów fortepianowych Johannesa Brahmsa w wykonaniu Trio Braque, występy dwóch uznanych zespołów dętych – Reed Connection Quintet oraz Hevelius Brass.
Prawdziwym bohaterem a właściwie jubilatem trzeciej odsłony festiwalu jest Carl Philipp Emanuel Bach – któremu dedykowany jest utwór autorstwa Mladena Miloradovica – specjalnie zamówiony na potrzebę festiwalu z okazji 300. rocznicy urodzin syna wielkiego mistrza z Lipska.
Podczas sześciu koncertów kameralnych będzie można usłyszeć wybitnych muzyków.
Arnaud Kaminski – skrzypce
Absolwent Sorbony, Konserwatorium Paryskiego oraz Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Wielokrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Gdańska tudzież gdańskiej Akademii Muzycznej. Laureat konkursów skrzypcowych i kameralnych w Paryżu, Olsztynie i Wilnie. Współpracował z różnymi orkiestrami w większości krajów europejskich oraz w Chinach. Pomysłodawca Euro Chamber Music Festival w Gdańsku – od 2012 wraz z Krzysztofem Tymendorfem pełni rolę organizatora wydarzenia.
Wojciech Wieczorek – skrzypce
Urodził się w Jeleniej Górze w rodzinie muzyków. Naukę gry na skrzypcach kontynuował w poznańskiej Szkole Talentów w klasie Prof. Bartosza Bryły. Studia muzyczne ukończył w klasie Prof. Krzysztofa Węgrzyna na Hochschule für Musik und Medien Hannover. Wojciech Wieczorek jest laureatem międzynarodowych konkursów w Niemczech, Włoszech i w Polsce, a także założycielem Dou Nuevo i członkiem wielu innych zespołów kameralnych.
Mladen Miloradovic – wiolonczela
Pochodzi z Belgradu, Serbi gdzie ukończył szkołę muzyczną pod kierunkiem prof. Dusana Stojanovica. Już jako młody wiolonczelista był wielokrotnym laureatem narodowych konkursów w Serbi i Czarnogórze. Wykształcenie wyższe zdobywał na Akademiach Muzycznych w Belgradzie, Bremen i Detmold w klasie prof. Dejana Bozica, prof. Alexandra Baillie i prof. Kseni Jankovic. Mladen jest zwycięzcą międzynarodowych konkursów wiolonczelowych w Madrycie i Belgradzie, stypendysta wielu fundacji międzynarodowych.
Michał Mogiła – obój
Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie oboju prof. Tomasza Miczki oraz Hochschule fur Kunste Bremen (prof. Christian Hommel). Uczestnik międzynarodowego kursu mistrzowskiego w Markneukirchen (prof. Ingo Goritzki), kursów kameralnych Deutsche Kammerphilharmonie Bremen oraz warsztatów operowych Junge Oper Schloss Weikersheim. Pierwszy oboista European Ensamble For Contemporary Music Bonn oraz Junges Klangforum Mitte Europa Berlin.
Jarosław Podsiadlik – klarnet
Urodzony w Częstochowie gdzie zadebiutował jako solista z orkiestrą Filharmonii Częstochowskiej. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu (dyplom z wyróżnieniem) oraz Konserwatorium Muzycznego w Wiedniu. Występował na licznych festiwalach muzycznych m.in. w Sankt Petersburgu, Clarimania we Wrocławiu, Gwiazdy Promują w Jeleniej Górze, Świdnickim Festiwalu Gitarowym, Festiwalu Muzyki Amerykańskiej we Wrocławiu oraz Idyllwild Arts Festival w Los Angeles, USA, Gaude Mater w Częstochowie.