Wystawa Strategie buntu zaprezentuje sztukę, którą można odczytywać jako wyraz sprzeciwu wobec współczesnych nurtów społecznych i kulturowych totalizujących myślenie i destruujących wartości. Pojęcie artystycznego buntu zostało dziś pozbawione związanego z nim niegdyś etosu. Kojarzy się z marketingowym chwytem, wywołaniem skandalu, który powoduje tylko nagłośnienie nazwiska artysty i błyskawiczne wejście do systemu świata sztuki, skonsumowanego przez nagrody, granty, zakupy do kolekcji.
Bunt spowszedniał. Są jednak obszary współczesności wobec których artyści buntują się rzadko. Obszary, które podporządkowane zostały politycznej poprawności manipulującej językiem i sposobem myślenia o świecie. Na miejsce pojęć i wartości umożliwiających rozumienie świata wprowadza się tyranię komunałów.
Wystawa jest próbą dotarcia do postaw artystycznego buntu opierającego się o ginący dziś etos. To bunt nie tyle przeciw, ale w obronie zanikających w sztuce wartości i postaw. Zaprezentowane zostaną prace Jerzego „Jurry” Zielińskiego, Zbigniewa Warpechowskiego, Jacka Adamasa, Wojciecha Korkucia, Grupy The Krasnals.
Artyści, których prace prezentujemy na wystawie, tworzą sztukę w różnych mediach, jednocześnie łączy ich wyraz osobistego, niewykalkulowanego buntu przeciwko kontrkulturze wypierającej wartości, takie jak choćby miłość do Ojczyzny. Przeciwko operacji dokonywanej na naszym języku i sposobie myślenia, powolnej, ale konsekwentnej. Jesteśmy na tyle zanurzeni w tym kontrkulturowym nurcie, że czasem przyjęcie perspektywy pod prąd może wydać się zbyt gwałtowne i trudne, może nawet mentalnie zaboleć. Administratorzy Huxleyowskiego nowego, wspaniałego świata byli i na to przygotowani. Soma – bezpieczny narkotyk (ten oksymoron brzmi już obłudnie) należało aplikować w razie jakichkolwiek nieprzyjemnych myśli i rozterek. Przyjemność stawała się najlepszą cenzurą. Jej brak, dyskomfort poznawczy staje się paradoksalnie znakiem pozytywnego procesu wychodzenia z myślowych kolein. Z taką właśnie intencją przygotowaliśmy tę wystawę – pisze w katalogu do wystawy Piotr Bernatowicz.
Artyści obecni na wystawie reprezentują różne obszary sztuki współczesnej, posługują się różnymi mediami: od tradycyjnego malarstwa, poprzez performance, plakat, film, instalację i obiekt artystyczny. Nie wiąże ich jeden nurt czy środowisko artystyczne, są indywidualnościami łączącymi ściśle swoją twórczość z życiem, pozostając nieco obok współczesnego świata sztuki, choć bardzo blisko współczesnego życia.
Strategie buntu
Kurator: Piotr Bernatowicz
Współpraca kuratorska: Marcel Skierski
Od 28 sierpnia do 11 października 2015 roku
Wernisaż: 28 sierpnia 2015 roku, godzina 18.00
Galeria Miejska Arsenał
Poznań