W bibliotece Jaro Vargi każdy znajdzie książkę, którą chciałby przeczytać. Wystarczy, by na grzbiecie ustawionego na półce wolumenu czytelnik wpisał jej tytuł. Tworzony wspólnie z publicznością księgozbiór jest wypadkową naszych zainteresowań, inwencji i potrzeb, które mamy wobec publicznych czytelni.
Biblioteka, jak twierdzi artysta, to specyficzna konstrukcja powszechnej wiedzy, która nawiązuje do swego czasu i ideologii obecnie w nim panującej. W instalacji Vargi pamięć społeczna konstruująca tę wiedzę łączy się ściśle z pamięcią indywidualną, subiektywnym doświadczeniem pojedynczego czytelnika.
Książki na półkach tego wyjątkowego zbioru, którego pierwsza odsłona miała miejsce w 2008 roku, są na początku ucieleśnieniem idei tabula rasa. Zapełniając go z czasem konkretnymi tytułami, widzowie tworzą interaktywną, demokratyczną przestrzeń, pozbawioną materialnego artefaktu. Takie działanie stwarza możliwość współegzystencji antagonistycznych kontekstów tuż obok siebie, bez opresji, wykluczenia czy jakiejkolwiek kontroli. Biblioteka staje się kognitywną mapą zwiedzających galerię / obywateli.
Ekspozycję dopełnią inne prace Jaro Vargi, dedykowane wątkom literackim w jego twórczości, jak również zostanie premierowo zaprezentowany jego najnowszy artist book. Wystawa odbywa się w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa – miejscu styku literatury i sztuk wizualnych.
Jaro Varga. Library
Od 26 października 2015 roku do 3 stycznia 2016 roku
Gdańska Galeria Güntera Grassa