Wystawa czasowa Różne drogi odbudowy. Doświadczenia i spostrzeżenia w odnawianiu miast Polski i Frankonii po 1945 roku, przygotowana przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, poświęcona jest recepcji sposobów odnawiania systemów miejskich, które uległy zniszczeniu podczas II wojny światowej.
Tematyka fotografii, które zostaną zaprezentowane na wystawie, skupia się wokół rekonstruowania wybranych miast w Polsce i Frankonii – Warszawy, Gdańska i Wrocławia oraz Würzburga, Aschaffenburga i Schweinfurtu. Ekspozycja jest kontynuacją konferencji pod tytułem Różne drogi odbudowy. Doświadczenia i spostrzeżenia w odnawianiu zniszczonych miast, która odbyła się we wrześniu 2011 roku w Würzburgu.
Wystawa powstała w oparciu o zbiory różnych instytucji polskich i niemieckich (archiwów, muzeów, bibliotek). Towarzyszy jej katalog w języku polskim. Ekspozycja, przygotowana przez Polską Misję Historyczną przy Uniwersytecie Juliusza Maksymiliana w Würzburgu, była prezentowana m.in. na Uniwersytecie w Würzburgu, w Muzeum Historycznym Miasta Warszawy oraz we Wrocławiu i otrzymała pozytywne recenzje w prasie polskiej i niemieckiej. W Muzeum Historycznym Miasta Krakowa będzie ją można oglądać od 10 lutego do 10 kwietnia.
Wernisaż odbędzie się 10 marca w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory. Podczas wernisażu Paulina Świątek z Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków w Warszawie wygłosi wykład Warszawskie drogi odbudowy.
Różne drogi odbudowy
Wernisaż: 10 marca 2016 roku, godz. 12.00
Od 10 marca do 10 kwietnia 2016 roku
Sala Miedziana Pałacu Krzysztofory
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa