Zespół NCK od początku istnienia festiwalu stawia na wymianę międzykulturową. Podczas tegorocznej edycji wystąpią artyści związani z nurtem world music – zarówno z Polski, jak i z odległych regionów naszego globu.
Szczególnie ważne jest ukazanie interakcji pomiędzy artystami polskimi, a tymi, którzy mieszkają w Polsce, ale pochodzą z różnych kultur. Oprócz korzyści i walorów artystyczno-estetycznych, jakie niesie takie zderzenie, organizatorzy stawiają sobie za cel uwrażliwienie słuchaczy na muzykę etniczną, ludową.
Na scenie Centrum św. Jana codziennie wystąpi dwóch artystów. Będzie można zobaczyć m.in. Orkiestrę Naxos, czyli projekt skupiający artystów z Polski, Grecji, Syrii, Izraela i Jemenu, którzy na stałe osiedli w Polsce. Pod kierownictwem Milo Kurtisa i Konstantego Joriadisa łączą muzykę swoich ojczyzn w jedną całość.
Muzykę świata zagra też zespół Ŝanĝo – założony przez Polaka projekt muzykujących globtroterów. Ponad to wystąpi m.in. Dobroto, który łączy wielogłos ukraiński oraz melodie i rytmy z pogranicza Bałkanów i krajów Bliskiego Wschodu; Greek Jazz Trio mieszkającego w Polsce Aresa Chadzinikolau oraz jeden z czołowych polskich zespołów folkowych ostatnich lat, Čači Vorba, konfrontujący współczesne gatunki muzyczne z wpływami bałkańskimi i cygańskimi.
Goście zagraniczni festiwalu to tworzona przez muzyków z Hiszpanii, Włoch, Meksyku i Brazylii grupa MiraMundo, która zaprezentuje latynosko-śródziemnomorskie melodie oraz argentyński 3-0-3 grający tango na jazzowo.
W programie festiwalu nie zabraknie również warsztatów w Ratuszu Staromiejskim. Anna Fatma Ciftci poprowadzi zajęcia kulinarne dla dzieci i młodzieży, podczas których przedstawi słodkie i słone oblicze kuchni tureckiej. Ania Cegłowska z grupą taneczną Proyecto przygotuje zajęcia z zumby. Pod okiem Rity Jankowskiej z Teatru Błękitna Sukienka odbędą się międzypokoleniowe warsztaty teatralne. Tematem warsztatów teatralnych Wspólne miasto jest otwartość, empatia i zachwyt nad różnorodnością w mieście.
Festiwal otworzy wystawa zdjęć Jakateriny Saveljevy –pochodzącej z Estonii fotoreporterki współpracującej z agencją Reutersa. Saveljeva to prawdziwa obywatelka świata –dorastała w RPA, żyła w Irlandii i Meksyku, a obecnie mieszka w Gdyni. W swoich pracach zwraca uwagę na sprawy społeczne, prawa człowieka i lokalne wspólnoty.
Poprzez swoją formułę Festiwal niesie wartości uniwersalne. Połączenie różnych kultur w duchu wzajemnego poszanowania niesie zrozumienie, tolerancję i braterstwo. I to nie tylko pomiędzy zaproszonymi gośćmi, ale przede wszystkim wśród publiczności, jaką skupia Festiwal Kultur Okno na Świat.
10. Festiwal Kultur Świata Okno na Świat
Od 13 do 16 lipca 2017 roku
Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku