Muzyka na Szczytach to już synonim znakomitego poziomu wykonawczego, oryginalnego repertuaru i niepowtarzalnej atmosfery. W minionych latach na Festiwalu wystąpiły światowe gwiazdy kameralistyki, m.in. Kronos Quartet, The King’s Singers, Olga Pasiecznik, Ewa Pobłocka, Mayuko Kamio, The Brodsky Quartet czy Apollon Musagète Quartett.
Festiwal to nie tylko koncerty, ale również spektakle teatralne, projekcje filmowe, wystawy malarstwa i fotografii, spotkania z wyjątkowymi gośćmi – w tym roku jednym z nich, z okazji 20. rocznicy pobytu Jana Pawła II w Zakopanem, będzie kardynał Stanisław Dziwisz. Temu wyjątkowemu jubileuszowi dedykowane są dwa koncerty z udziałem znakomitych artystów – koncert chóralny Cameraty Silesia oraz koncert finałowy, podczas którego Jerzy Trela zaprezentuje fragmenty Tryptyku Rzymskiego a Kwadrofonik z Adamem Strugiem wykonają Requiem ludowe.
Tylko na ten wyjątkowy festiwalowy czas zaprojektowany przez Stanisława Witkiewicza słynny Dom pod Jedlami, pamiętający jeszcze wizyty Henryka Sienkiewicza czy Karola Szymanowskiego, staje otworem dla twórców kultury i publiczności. W ramach Klubu Rozmów na Szczytach odbędą się tam spotkania z wybitnymi artystami.
Tatry od zawsze stanowiły inspirację dla wielkich kompozytorów począwszy od Mieczysława Karłowicza poprzez Karola Szymanowskiego po Henryka Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara. Paweł Mykietyn, światowej sławy kompozytor, dyrektor artystyczny Muzyki na Szczytach, konstruując festiwalowe programy świadomie nawiązuje do trendów wyznaczonych przez wybitnych poprzedników.
Tegorocznej, dziewiątej edycji Festiwalu patronuje liczba 2 – symbol dopełnienia. Wysłuchamy znakomitych duetów: Agata Kielar – Długosz – flet i Łukasz Długosz – flet, Urszula Kryger – sopran i Jadwiga Rappe – alt, ZOFO – Eva-Maria Zimmermann – fortepian i Keisuke Nakagoshi – fortepian.
W programie również II Symfonia L. v. Beethovena. Warto przypomnieć, że na słynny Kwadrofonik, który wystąpi w finale Festiwalu złożyły się dwa duety – fortepianowy i perkusyjny.
W Galerii Władysława Hasiora w Muzeum Tatrzańskim, na wystawie zatytułowanej Ojciec i syn swoje prace zaprezentują dwaj znakomici plastycy, Tomek i Mateusz Sikora.
Wśród wybitnych artystów, którzy przyjęli zaproszenie na tegoroczną edycję Festiwalu są także: Paweł Szymański, Jerzy Stuhr oraz Lutosławski Quartet. Po raz pierwszy podczas Muzyki na Szczytach zabrzmi niezwykły, całkowicie elektroniczny Through the Looking Glass… II, na czterokanałową taśmę Pawła Szymańskiego.
Wydarzeniem Festiwalu będzie też polskie prawykonanie utworu Pawła Mykietyna zainspirowanego malarstwem Wojciecha Fangora. Utwór jest częścią oryginalnego, multimedialnego projektu kanadyjskiego zespołu ZOFO. Muzycy zamówili kompozycje u najlepszych twórców z całego świata inspirowane malarstwem reprezentującego kulturę danego kraju artysty plastyka. W tych współczesnych nam Obrazkach z wystawy ujawnia się kulturowe bogactwo naszej światowej wspólnoty.
9. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej Muzyka na Szczytach
Od 9 do 16 września 2017 roku
Zakopiańskie Centrum Kultury