Gdzie leży ojczyzna sudoku? Z czego tak naprawdę powstaje pasta wasabi? Czy na sake faktycznie mówi się sake? Jak wygląda japońska okładka Wiedźmina? Czy na tym drzeworycie jest… Godzilla? To tylko niektóre z pytań, na które starają się odpowiedzieć organizatorzy wystawy Japońska układanka.
Organizatorzy wystawy prowadzą zwiedzających przez dziesięć działów; zacznają od faktów dotyczących geografii, demografii, religii i symboli. Następnie przechodzą do świąt, kuchni i tkanin, a w dalszej kolejności do świata kaligrafii i japońskiego papieru. Stamtąd widzowie udają się do gier – tych tradycyjnych i tych współczesnych – oraz komiksów.
W ostatniej części, do której dotrą widzowie, mijając drzewka bonsai i ikebanę, trzeba będzie zdjąć buty – wkracza się tam bowiem w przestrzeń tradycyjnego japońskiego domu, z werandą wychodzącą na kamienny ogród zen.
W trakcie wizyty zwiedzający będą mogli przymierzyć yukatę, spróbować własnych sił w kaligrafii, pospacerować w skarpetkach po matach tatami i zdobyć komplet pieczątek. Spędzenie na wystawie dłuższej chwili pozwoli wypleść bransoletę metodą kumihimo, zapoznać się z zasadami pałeczkowego savoir vivre’u lub pograć na Playstation. I nie tylko!
Podczas trwania wystawy zaplanowanych jest wiele wydarzeń towarzyszących, między innymi warsztaty kaligrafii, przygotowywania słodyczy wagashi, odbijania własnych drzeworytów czy tworzenia papierowych laleczek washi ningyō.
Japońska układanka
Idea i scenariusz: Natalia Buchta, Anna Śmiałek, Tomasz Treppa
Od 3 września 2017 roku do 7 stycznia 2018 roku
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie