Prezentowana w orońskiej Galerii Oranżeria ekspozycja to skrótowy przegląd trzydziestu lat pracy twórczej Karola Szostaka. Szczególny nacisk położono na zainteresowanie źródłem percepcji świata, procesów zachodzących w głowie jako takich i jako obiektu obserwacji.
Większość pokazywanych prac pochodzi z ostatnich lat i skupia się na rozbijaniu i przenikaniu struktury przestrzeni, na docieraniu do jej wymiaru atomowego, gdzie więcej jest przestrzeni pomiędzy niż samej materii.
Oparcie się na fizycznych aspektach egzystencji i sprowadzanie form i materiałów do najprostszych, ma pomóc w nadziei opanowania lęku zawartego w pytaniach o kruchość, creatio continua i w końcu o sens życia.
Karol Szostak urodził się w Gdańsku w 1963 roku. W 1983 roku ukończył PLSP im. Antoniego Kenara w Zakopanem. W 1988 uzyskał dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Jana Kucza. W latach 1988–1989 pracował w ASP w Warszawie w charakterze asystenta. W 1995–1997 prowadził zajęcia z rzeźby w PLSP im. A. Kenara. W roku 2008 uzyskał tytuł doktora w ASP w Warszawie. Od 2009 jest wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu. W 2014 uzyskał tytuł doktora habilitowanego w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, od 2014 profesor nadzwyczajny PWSZ. Trzykrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Swoje prezentował prace w Polsce, Holandii, Francji, Niemczech, Finlandii, Czechach, Słowacji i USA na 40 wystawach indywidualnych. Brał udział w ponad 40 pokazach zbiorowych.
Kurator wystawy: Jarosław Pajek
Karol Szostak. Rzeźba – Malarstwo 1988–2018
Od 20 stycznia do 25 marca 2018 roku
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku