Mykola Ridnyi to jeden z najbardziej wyrazistych artystów współczesnej sztuki ukraińskiej. Wywodzi się z pokolenia, które pojawiło się po Pomarańczowej Rewolucji.
Ridnyi dwukrotnie reprezentował Ukrainę na Biennale w Wenecji – w 2015 roku został zaproszony przez Okwui Enwezora do udziału w wystawie głównej 56. Biennale All the World’s Future. Jego prace komentują rzeczywistość społeczną i polityczną.
W Galerii Labirynt Ridnyi zaprezentuje monumentalną instalację wypełnioną pracami zrealizowanymi w ciągu ostatnich trzech lat. Wśród nich znajdzie się znane z Wenecji wideo Zwyczajne miejsca (2015), zrealizowane podczas Euromajdanu i najnowszy film Szare konie (2016) opowiadający zagmatwaną historię pradziadka artysty Iwana Krupskiego – anarchisty z początku XX stulecia. Będzie to pierwsza tak obszerna prezentacja twórczości artysty w Polsce.
Mykola Ridnyi (ur. 1985) – w 2008 r. ukończył Państwową Akademię Projektowania i Sztuki w Charkowie. W swojej twórczości artysta posługuje się różnorodnymi mediami, począwszy od wczesnych działań zbiorowych w przestrzeni publicznej, po instalacje o charakterze site-specific, rzeźbę, film krótkometrażowy i eseje, które stanowią obecnie główny element jego praktyki. W refleksji na temat rzeczywistości społecznej i politycznej czerpie z obserwacji kontrastów pomiędzy kruchością i wytrzymałością, wyłaniających się z opowieści poszczególnych osób oraz ze zbiorowej historii. Te dwa poziomy przeplatają się w jego projektach artystycznych.
Mykola Ridnyi. Twarzą do ściany
Kurator: Waldemar Tatarczuk
Otwarcie: 20 kwietnia 2018 roku, godz. 19.00
Od 20 kwietnia do 15 czerwca 2018 roku
Galeria Labirynt w Lublinie