Wystawa prac Silvii Gertsch i Xerxesa Ach, to pierwszy tak duży w Polsce, pokaz twórczości współczesnej sztuki szwajcarskiej nie znanej szerszej publiczności. W świadomości polskich wielbicieli sztuki właściwie funkcjonują tylko nazwiska dwóch artystów Ferdynand Hodler i Paul Klee (w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku jest jeden rysunek artysty).
Gertsch i Ach tworzą niezwykły artystyczny duet. Każde z nich posługuje się nie tylko inną wizją sztuki, ale również zupełnie inną techniką.
Silwia Gersch jako podłoże swoich prac wykorzystuje szkło – to niezwykle rzadko spotykany w tej roli materiał. Artystka maluje niemal fotorealistyczne, przepełnione światłem i charakteryzujące się intensywną, nasączoną kolorem barwą, sceny. Dla malarki otaczający świat i ludzie są nieustannym źródłem inspiracji. Maluje sceny rodzajowe, portrety, ale również nastrojowe pejzaże. Jej doświadczenie barwy jest specyficzne i zadziwiające. To wysmakowany realizm czerpiący swoje inspiracje z najlepszych wzorów sztuki XIX wieku.
Xerxes Ach tworzy abstrakcyjne kompozycje. To artysta, który plamie barwnej nadaje nie tylko kształt, ale również efekt trójwymiarowości. Jego obrazy zachwycają perfekcją wykonania, a kolor zadziwia konstrukcyjno-przestrzenną mocą. Jest kreacyjny i metafizyczny jednocześnie. Obrazy Xerxesa Ach to wysublimowane abstrakcje, które w swojej konotacji artystycznej nawiązują fantastyczny dialog z całym nurtem malarstwa abstrakcyjnego.
Prezentacja twórczości Silwii Gertsch i Xerxesa Ach stanowi dobry przykład uniwersalnego języka sztuki. Co więcej, wystawa prac obu artystów to także świetny pretekst do przedstawienia korelacji z takimi samymi zjawiskami artystycznymi w polskiej sztuce współczesnej, zwłaszcza ze sztuką abstrakcjonistów tworzących na Wybrzeżu.
Z okazji wystawy zostanie wydany katalog prac artystów z esejami znawczyni tej twórczości – Kathleen Buhler.
Harmonia kontrastów Silvia Gertsch i Xerxes Ach Malarstwo
Od 23 września 2018 roku do 6 stycznia 2019 roku
Wernisaż: 23 września 2018 roku, godz. 18.00
Kurator: Wojciech Zmorzyński
Współpraca: Małgorzata Paszylka-Glaza
Muzeum Narodowe w Gdańsku