Już w niedzielę rusza kolejna edycja Festiwalu Perła Baroku. Festiwal odbędzie się w pięknej barokowej bazylice w podwarszawskiej Kobyłce.
I. Inauguracja
Romantyczna Europa
23 września, godz. 20.30
Bazylika Świętej Trójcy, ul.Kościelna 2, Kobyłka
Wstęp wolny
Recital Romantyczna Europaza inauguruje 11 edycję Festiwalu Perła Baroku® – Koncerty Mistrzów w podwarszawskiej Kobyłce. Od 2008 r koncerty festiwalowe odwiedziło ponad 40 tys. osób, a kluczem doboru artystów jest wybitna osobowość artystyczna. Łukasz Długosz- najbardziej utytułowany w historii polski flecista- wpisuje się w ten klucz znakomicie. Na scenie towarzyszyć mu będzie znakomity pianista i kameralista z Akademii Muzycznej w Katowicach Andrzej Jungiewicz. Program obejmie nie tylko muzykę romatyczną, ale także dzieła współczesnej muzyki polskiej.
Inspiracją do powstania koncertu bywa nie tylko osobowość artystyczna, ale także czasem znakomite odkryte/zasłyszane dzieło, które chciałabym pokazać Państwu podczas Festiwalu. Tak jest tym razem z sonatą Tadeusza Szeligowskiego, która w wykonaniu duetu Długosz – Jungiewicz błyszczy, zachwyca precyzją i staje się perełką, która w najlepszy sposób wprowadzi festiwalową publiczność w świat współczesnej muzyki polskiej. Niezwykłym dziełem odkrywanym przez znas podczas tego koncertu będzie także Krąg Kwintowy Andrzeja Panufnika – pierwszy zachowany utwór Andrzeja Panufnika na fortepian solo i – obok Reflections i Pentasonaty – jeden z trzech napisanych na ten instrument. To 12 kontrastujących etiud- wspaniały wirtuozowski utwór, pełen bogatych środków wyrazu sprawiający wykonawcy i słuchaczowi ogromną satysfakcję muzyczną. Utwór ten usłyszymy w wykonaniu prof. Gabrieli Szendzielorz z Akademii Muzycznej w Katowicach.
Program koncertu:
- Zygmunt Noskowski – Berceuse op.11
- F. Mendelssohn – Trostung Op. 71 nr.1
- Auf Flugeln des Gesanges Op.34 nr.2
- Suleika Op.34 nr.1
- Andrzej Panufnik – Krąg kwintowy /fortepian solo/
- Siergiej Rachmaninow – Vocalise Op.34 nr.14
- Tadeusz Szeligowski – Sonata
- Cecile Chaminade – Meditation
- Theobald Boehm – Polonaisie de Carafa op.
II. Prawdziwe brzmienie Chopina
25 września, godz. 19.15
Bazylika Świętej Trójcy, ul.Kościelna 2, Kobyłka pod Warszawą
Wstęp wolny
We wrześniu 2018r odbędzie się po raz pierwszy w historii Międzynarodowy Konkurs im. Fryderyka Chopina na instrumentach z epoki. To historyczny moment. Rozpoczyna się nowe wielkie cykliczne wydarzenie muzyczne o międzynarodowym zasięgu. Do finałowych zmagań na scenie dopuszczono 30 kandydatów. Chiny reprezentowane będą przez dwie pianistki: Sijia Ma i Siying Qin. Będziemy mieć wielką przyjemność wysłuchać ich koncertu podczas Międzynarodowego Festiwalu Perła Baroku – Koncerty Mistrzów.
Fortepian Broadwood z 1846 roku, który usłyszymy mierzy 245 cm długości i jak na tamte czasy jest instrumentem wprost ogromnym. Budzi podziw doborem przepięknego drewna (palisander) i kunsztem obróbki. Broadwood wykonywał zresztą – podobnie jak Antonio Stradivari na wiek przed nim- instrumenty nie tylko o zjawiskowym brzmieniu, lecz również o zjawiskowej urodzie. Jako konstruktor i fortepianomistrz John Broadwood był pionierem wielu odkryć technicznych, które zmieniały fortepian w nowoczesny instrument o selektywnym wyrazistym dźwięku. Inne wytwórnie kopiowały jego odkrycia. Jako pierwszy w historii zapraszał do współpracy naukowców fizyków i akustyków. Cudownych instrumentów Broadwooda z XIXw jest na świecie kilkanaście, a w Polce – jeden. Ostatni publiczny koncert Fryderyka Chopina odbył się w Edynburgu w październiku 1848 roku. Zagrał go właśnie na fortepianie Broadwooda. Będziemy mieli wielką przyjemność i niemal metafizyczną szansę przenieść się do Europy XIX w. by uslyszeć prawdziwy dźwięk fortepianu tamtych czasów.
Program koncertu:
– Siying Qin
- F. Chopin: Ballade in F minor Op. 52
- F. Chopin: Sonata b-Moll Op. 35.
– Sijia Ma
- F.Chopin: Ballada As-dur op. 47
- F.Chopin: Mazurkas Op:41
- F.Chopin: Polonaise Op.5