30 listopada odbędzie się wernisaż 10. edycji wystawy Coming Out prezentującej 34 najlepsze prace dyplomowe studentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wydarzenie to już na stałe wpisało się do kulturalnego kalendarza stolicy. W tym roku prace najzdolniejszych studentów zaprezentowane zostaną w nowoczesnej przestrzeni Centrum Praskiego Koneser w Warszawie.
Wystawa Coming Out 2018 to niezwykłe wydarzenie promujące sztukę młodych artystów, absolwentów dziewięciu wydziałów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – malarstwa, rzeźby, grafiki, konserwacji i restauracji dzieł sztuki, architektury wnętrz, wzornictwa, sztuki mediów, scenografii oraz zarządzania kulturą wizualną. Wystawa jest doskonałą okazją do spotkania miłośników sztuki, bywalców wydarzeń kulturalnych, krytyków, dziennikarzy, a także animatorów kultury. Wydarzenie od lat cieszy się ogromną popularnością. Zeszłoroczną edycję wystawy odwiedziło ponad 7 tys. osób.
Dzięki Coming Out nasi absolwenci mają niepowtarzalną sposobność zaprezentowania swoich prac, a także nawiązania relacji z odbiorcami sztuki i pierwszymi potencjalnymi klientami. Przygotowaliśmy wyjątkowe wydarzenie, którego celem jest promowanie najlepszych absolwentów oraz ich wsparcie w rozpoczęciu ich karier zawodowych. Obserwowanie rozwoju tych karier na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat to wielka satysfakcja wynikająca z przekonania, że wybraliśmy właściwy kierunek. To, co traktujemy jako powinność uczelni wobec jej wychowanków, stało się dla niektórych szansą, którą umieli wykorzystać. Wspaniałe jest, że to obecnie znane nazwiska w świecie sztuki, wielokrotne nagradzani młodzi twórcy, odnoszący sukcesy projektanci i nauczyciele akademiccy
– komentuje prof. Paweł Nowak, kurator wystawy i dyrektor galerii Salon Akademii.
Tegoroczne dyplomy są przykładem szukania nowych środków artystycznego wyrazu oraz zacierania granic między różnymi dziedzinami sztuki – muzyką, rzeźbą, multimediami, performansem (np. w dyplomie Ewy Dąbrowskiej Do siebie). Młodzi twórcy świadomie wybierają z całego spectrum dostępnych środków artystycznych to, co najlepiej wyraża indywidualność. Wielu z nich w swoich pracach odwołuje się do wartości im bliskich: związków z rodziną, otoczeniem znanym z dzieciństwa, naturą (np. praca Agnieszki Bielak Dorosłam). Z tych punktów odniesienia młodzi artyści wyruszają w przyszłość. Czasami są pełni obaw oraz zmiennych pragnień (Kornelia Dzikowska Rzecz o pragnieniu). Odnoszą się do problemów współczesności: stereotypów, szumu informacyjnego, wyobcowania (Piotr Dudek News – ilustrowany serwis informacyjny, Sebastian Winkler Wielka ryba). Szukają klucza do świadomości odbiorcy, będącej produktem chwiejnej, współczesnej rzeczywistości. Tłumaczą tę rzeczywistość i oswajają dzięki projektowaniu, także projektowaniu przyjaznego otoczenia.
Patrząc w przyszłość jestem przekonany, że wszystko jest możliwe. Nie wiem, co się stanie w przyszłości, ale wiem, że będzie dobrze. – mówi o swojej pracy Marceli Adamczyk, absolwent Wydziału Malarstwa.
Ten niezwykle optymistyczny przekaz towarzyszący dyplomowi Adamczyka To i tamto moje. Sentymentalna futurologia jest dla organizatorów trafnym podsumowaniem dziesięciu lat projektu otwierającego nowy rozdział w życiu kolejnego rocznika absolwentów.
Coming Out 2018
Wernisaż: 30 listopada 2018 roku, godz. 18.00
Wystawa: Od 30 listopada do 21 grudnia 2018 roku, godz. 10.00–18.00
Centrum Praskie Koneser, Pl. Konesera 3 (Butelkownia)