Wystawa Mistrzowie warsztatu. Polski rysunek współczesny ma charakter przeglądu ukazującego różnorodny mistrzowski warsztat, ale też odkrywającego wszelkie aspekty sztuki rysunku prezentowanej przez polskich artystów starszego i młodszego pokolenia.
Rysunek tworzony przez artystów polskich w ciągu ostatnich kilku dekad stał się jedną z ważniejszych wizytówek naszej kultury. Prezentowany był na wielu indywidualnych wystawach w galeriach na całym nieomal świecie; istotne było również docenienie twórczości polskich artystów we wszystkich najważniejszych konkursach, międzynarodowych biennale i triennale rysunku.
Na wystawie prezentowane są dzieła artystów, dla których rysunek jest podstawową lub jedną z najważniejszych form wypowiedzi artystycznej. Prezentowane prace eksploatują szeroki obszar, który kryje się pod hasłem rysunek, zarówno pod względem tematycznym, jak i technologicznym, od realizmu po abstrakcję, od klasycznego rysunku po film animowany i zapisy korzystające z najnowszych zdobyczy techniki. Nie zabraknie rysunków laureatów wielu konkursów krajowych, jak np. triennale w Kaliszu i Wrocławiu, a także zagranicznych: biennale w Pilźnie (Czechy), Taichungu (Tajwan), Bangkoku (Tajlandia), Melbourne (Australia), czy konkursów w Barcelonie (Hiszpania), Rijece (Chorwacja) i Skopje (Macedonia).
Dzieła rysunkowe artystów uczestniczących w wystawie współbrzmią z wieloma aspektami nie tylko dnia dzisiejszego, są jednocześnie syntezą, analizą lub wiwisekcją historii, fobii i problemów – zarówno tych uświadamianych, jak i tkwiących w podświadomości, znajdujących się na granicy naszej percepcji. Prace te pozostają jednak zawsze dokumentem – zapisem naszego czasu – ukazanym poprzez mistrzowskie opanowanie warsztatu, a także głębokie przemyślenia i refleksje artystyczne.
Podkreśla Paweł Warchoł, kurator wystawy, znakomity rysownik.
Wystawa w Bielsku-Białej, przedstawiająca dzieła 43 artystów, jest pierwszą od wielu lat w Polsce tak dużą prezentacją sztuki rysunku. Wszystkie prace powstały po 2000 roku. Będzie można zobaczyć rysunki m.in. Jana Dobkowskiego, Józefa Hołarda, Anny Kowalczyk-Klus, Zdzisława Nitki, Mariusza Tarkawiana, Jolanty Wagner, Henryka Wańka, Pawła Warchoła, Tadeusza Gustawa Wiktora i Ewy Zawadzkiej. Wystawa organizowana jest w 50. rocznicę wystawy Dokumenta 3 w Kassel w Niemczech w 1964 roku, która przez krytyków sztuki uznawana jest za przełomową dla sztuki rysunku, przyniosła mu autonomię, oderwała od roli służebnej, mianowała do rangi równorzędnej malarstwu i rzeźbie.
Kurator wystawy – Paweł Warchoł