Joshua Siegel pisze w programie: polscy artyści, intelektualiści I filmowcy żyjący w dobie komunizmu mieli wrażenie absurdu niesłychanych rozmiarów. W obliczu dojmującego poczucia rozczarowania, lęku i moralnego sprzeciwu, twórcy ci zwrócili się w stronę pisarstwa Becketta, Ionesco, Pintera i francuskich egzystencjalistów przebierając stalinowskie represje w alegoryczne przypowieści i ciętą ironię. Dzisiaj szacowne polskie studia filmu animowanego i niezależni filmowcy nadal tworzą prace słynące z ich nastrojowego natężenia, subtelnie cieniowanej grafiki i surealistycznej – nierzadko bliskiej groteski – dbałości o detal.
Towarzyszący powyższemu przegląd Krótka historia polskiego filmu awangardowego i eksperymentalnego, składający się z dwóch programów, skupia się na twórczości Stefana i Franciszki Themersonów, małżeństwa, które tworzyło nowatorskie eksperymentalne filmy abstrakcyjne i strukturalne, w latach 30-tych w Polsce, a potem w Anglii podczas i po II wojnie światowej. Nieliczne, ale ważne i wpływowe dziedzictwo Themersonów oraz ich pisarstwo krytyczne zainspirowało słynny krótkometrażowy film Romana Polańskiego z 1958 r. Dwóch ludzi z szafą; twórczość łódzkiego Warsztatu Formy Filmowej w latach 70-tych i Zbigniewa Rybczyńskiego, który 25 października zaprezentuje swój nagrodzony Oskarem film Tango (1980), pionierskie wideoklipy i inne radykalne eksperymenty w animacji i druku optycznym.
Przegląd prezentowany jest we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku. Specjalne podziękowania dla Moniki Fabijańskiej i Pawła Potoroczyna z Instytutu Kultury Polskiej; Mateusza Wernera, Instytut Adama Mickiewicza (Warszawa); Andrzeja Goleniewskiego, Dyrektora Filmu Polskiego (Warszawa); Wojciecha Krukowskiego, Dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Zamek Ujazdowski” (Warszawa); Marka Serafińskiego, Chairman, Sekcja Animacji Stowarzyszenia Filmowców Polskich (Warszawa); Andrzeja Traczykowskiego, Dyrektora Studio Filmów Oświatowych (Łódź); Andrzeja Bednarka i Maria Kornatowskiej, Łódzka Szkoła Filmowa; Jerzego Kuci; Barbary Piwowarskiej; Slawomira Grunberga; Thomasa Renholdera.
No. TK
Kontakt dla prasy:
Paul Power, (212) 708-9847, or paul_power@moma.org,
Monika Fabijańska, (212) 239-7300 w. 3006, mail@PolishCulture-NYC.org
MoMA Film at The Gramercy Theatre, 127 East 23 Street, pomiędzy Lexington i Park Avenues.
Informacja na temat dokładnego programu dostępna jest w kasie (212) 777-4900 oraz na stropnie www.moma.org
Fotografie
Zbigniew Rybczynski, Imagine, 1986
S. and F. Themerson, Adventure of a Good Citizen, 1937
© Autorzy, The Museum of Modern Art i Instytut Kultury Polskiej w Nowym Yorku