Instalacja Agnieszki Kalinowskiej przedstawiają sytuacje wyjątkowe, czasami obsesyjne i zaskakujące. Artystka realizuje swe prace z materiałów elastycznych, takich jak gumki receptorki, serpentyny, konfetii lub plastyk. Ich formy definiują siłę napięcia, ich kolory przywodzą na myśl ulotną atmosferę karnawału, zabawy czy gry.
W instalacji “Uwaga izolacja !”, plastyczność, elastyczność i deformacja materiałów, z których artystka tworzy figury ludzkie, uwarunkowują charakter przedstawionych relacji. Atrakcyjność, barwność i naiwna dziecinność tych relacji kontrastuje z niebezpieczeństwem i napięciem sytuacji bez wyjścia.
Predylekcja w wyborze danego materiału charakteryzuje rownież prace Iwo Rutkiewicza. “Zręczność” i “Polimerowy weekend” to realizacje, w których artysta ukazuje problematykę sztuczności w sztuce. Poprzez redukcje formuly malarskiej do palety złożonej z dwóch kolorów, Iwo Rutkiewicz dochodzi do wniosków radykalnych decydując się na tworzenie sztuki z tego co sztuczne. Jego ulubionym materiałem stał się plastyk w jednej ze swych najbardziej banalnych czy wręcz wulgarnch postaci, którym jest plastykowa torba.
Z opakowania gwarantującego nowość przedmiotu, torba plastykowa łatwo przemienia się w zbiornik odpadków. Jako synonim protekcji, higieny i luksusu aż do manifestacji odrazy, materiał wybrany przez Iwo Rutkiewicza wpisuje się w zmiany ekonomiczno-kulturowe codzienności nowego społeczeństwa konsumpcyjnego.
W swoich obrazach i instalacjach Przemo Wojciechowski rozwija temat percepcji osobowości w zależności od określonego kontekstu plastycznego. Gra światla i cienia kwestionuje krótki moment spotkania przedmiotu z jego odbiciem na powierzchni płótna, ściany czy lustra. Wideoprojekcje Przemo Wojciechowskiego dotyczą poszukiwań, które wpisują się w historie odkryć kolorystycznych i formalnych. Praca “Kalejdoskop” stawia pytanie o rodzaj i wpływ predylekcji na konstrukcje relacji z otoczeniem. Ta inwestygacja nawiązuje do teorii malastwa abstrakcyjnego, w których główne założenia estetyczne uzasadniają wybór formy i koloru.
Anna Olszewska, 2004
Anna Olszewska
Historyk sztuki, kurator, specjalistka od konserwacji, mediacji i rozpowszechniania dzieł sztuki współczesnej. Komisarz ekspozycji. Organizatorka licznych projekcji wideo w ramach działalności związku Art Kino (Montpellier, Francja).
Współautorka publikacji « Aids Riot. Artists Collectives against Aids. New York 1987-1994 » (Magasin , Grenoble 2003). Pracuje obecnie nad monografią artysty, twórcy «chimigramu» Pierra Cordier.