W dniach od 11 do 13 czerwca w Bielsku-Białej odbyły się targi sztuki. Impreza została nazwana Sfera Sztuki za sprawą niecodziennego, jak na podobne wydarzenia, miejsca prezentacji dzieł. Odbyła się w centrum handlowym Sfera, a organizatorem i pomysłodawcą jest Galeria Bielska BWA. Inicjatywa zorganizowania targów sztuki powinna być oceniana w perspektywie kilku równolegle prowadzonych przedsięwzięć, będących wkładem Galerii w promocję sztuki współczesnej.
Artyści zaproszeni do udziału w targach są laureatami lub wyróżniającymi się uczestnikami konkursu malarskiego Bielska Jesień. Galeria Bielska, przygotowując od niemal pięćdziesięciu lat wspomniany plebiscyt, diagnozuje prace młodych artystów i nobilituje. Wśród twórców obecni byli zarówno młodzi, jak również nieco starsi i ukształtowani artyści. Podobnie pozycja rynkowa zaproszonych była różna: począwszy od „wolnych strzelców” do osób związanych kontraktami z renomowanymi galeriami.
Bielskie Targi są przedłużeniem procesu kreowania mody na kolekcjonowanie sztuki współczesnej wśród elity finansowej regionu, która wyraz zyskała wcześniej, podczas odbywającego się w pierwszej połowie roku „Kursu dla Kolekcjonerów Sztuki”. Udało się wówczas zainteresować grupę osób, które uczestniczyły w szkoleniach prowadzonych przez znanych marszandów, mecenasów oraz krytyków i artystów.
Wreszcie pomysł Galerii ma swoje źródło w realizacji projektu „Lokomotywa – strategia rozwoju klastrów”. Program, który jest współfinansowany przez Norweski Mechanizm Finansowy ma na celu rozwinięcie sieci powiązań między sferami działalności publicznej i prywatnej. W folderze informującym o idei programu można przeczytać: Projekt Lokomotywa zrodził się z potrzeby nawiązania ścisłej współpracy społeczności lokalnych z kulturą i twórczym biznesem. Współpraca ta jest niezbędna w pogłębianiu tożsamości regionu i zwiększaniu jego społeczno-ekonomicznej jedności. W okresie realizacji projektu Galeria organizuje kilka międzynarodowych konferencji, wystawy sztuki, międzynarodowe rezydencje artystyczne, targi sztuki oraz warsztaty artystyczne dla młodzieży. Cele, które postawiła sobie bielska instytucja kultury, a które powinny być wiodącą ideą polskiej polityki kulturalnej, to zaprezentowanie możliwości pozytywnego i znaczącego wpływu sztuki na rozwój biznesu.
1 comment
Bardzo ciekawa inicjatywa. Uważam, że takie akcje są w Polsce baaardzo potrzebne. Autor dość celnie ujął sytuację na rynku sztuki. Polska to taki dziwny kraj… nie wiem ile takich akcji trzeba aby coś się realnie zmieniło. Może i inne instytucje się obudzą i powstanie ogólnopolska dyskusja? Jest ona potrzebna.
Comments are closed.