Recenzja tomiku Lothara Herbsta Polska więzienna
Tomik trudno umieścić w jakimś określonym nurcie ideowo-politycznym, to po prostu wroga, niechętna polskiej rzeczywistości politycznej pisanina. […] Adresat to środowisko młodej inteligencji. Mało kto to „dziełko” przeczyta. Celem pracy jest dalsza bulwersacja już zbulwersowanych. Nic więcej. […] Praca nie powinna być wydawana oficjalnie. Nic z niej nie wynika. […] Wydawanie pracy dla celów wewnętrznych nie ma sensu.
Warszawa, 21 września 1986
Wiesław U.
Recenzja periodyku „Podpunkt. Gdańskie Zeszyty Literackie”, numer 2/1984
Celem pracy jest prezentowanie antysocjalistycznych poglądów, stwarzanie wrażenia, że postsolidarnościowa inteligencja jest nadal silna. Praca uruchamia pozaoficjalne kanały dyskusji, wywoływać może wrażenia społeczeństwa alternatywnego. Praca nie powinna być wydana oficjalnie.
Warszawa, 21 września 1986
Wiesław U.
Recenzja książki Andrzeja Mandaliana Operacja: Kartagina [Niezależna Oficyna Wydawnicza NOWA, 1985]
Postawę ideowo-polityczną autora Operacji: Kartagina wypada określić jako pełną nienawiści do PRL, jej ustroju, rządu, wojska, MO i SB, prasy, nauki, biernego społeczeństwa etc. — wiele można by tu wymieniać, gdyż właściwie — do wszystkiego. Do całej otaczającej nas rzeczywistości. Jeszcze tylko żeby można było zrozumieć to, co Mandalian pisze… Język dzieła jednak jest tak „nowofalowy” i pełen niekomunikatywnego bełkotu, sceny tak niespójnie konstruowane, że potencjalny czytelnik, który sam przeżył wprowadzenie stanu wojennego w Polsce — gdyż powieść o tym traktuje — nic a nic z powieści nie jest w stanie zrozumieć. Taka bowiem bywa zjadliwa wizja poety… […] Wnioski generalne? Stan wojenny w Polsce wprowadziły same głupki, sklerotycy i zboczeńcy. […] Gdybyśmy mieli za dużo papieru na rynku wydawniczym, można by wydać to „dzieło” jako przykład pisania z pianą wściekłości na ustach, nienawiścią, jako „przykład” literatury opozycyjnej, zdolnej porwać masy do powstania przeciwko „krwawemu reżimowi”. Ale szkoda papieru… Na kserokopię — też.
Krzysztof P.
Recenzja periodyku „Obóz” numery 9/1984 i 10/1985
Jest to klasyczny periodyk antykomunistyczny. Prawdopodobnie powstały z inspiracji i za pieniądze CIA. […] Celem pracy jest stworzenie wizji zagrożenia narodów świata przez komunizm. Praca uruchamia pozaoficjalne kanały dyskusji, ale jest to dyskusja o niebezpiecznym charakterze.
Wiesław U.