Napisać słowo Dróżdż, starannie je wymówić; wpatrzeć, wsłuchać się w nie; zrobić to wszystko z namysłem – to już jakby wkroczyć w rejony poezji konkretnej.
Ci pomiędzy nami, którzy mieli okazję spotykać się z Dróżdżem, rozmawiać z tym artystą-poetą, współdziałać z nim nad przygotowywaniem jego realizacji, wystaw, publikacji, konwersacji, ci z nas, którzy bywali u niego w kolejnych domach we Wrocławiu, w jego rodzinnym Sławkowie, wkraczali w świat poezji ukonkretnionej, ucieleśnionej w jego pełnym cierpienia życiu, pełnym też pogody, dowcipu, inteligencji, wiecznego zaciekawienia, stałości, zawadiackiego humoru. Były to regiony inspiracji. I wzruszenia.
Dróżdż tworzył świat – myśli i słów, także emocji i więzi. Sygnałami płynącymi z tego świata są tworzone przezeń koncepty i ich realizacje. Znaczenia tego świata – wraz z temperaturą komunikacji z tym niezwykłym człowiekiem – przekazać mogą i powinni ci z nas, którym przydarzały się okazje bywania w nim.
Ma miejsce tej zimy kolejna prezentacja dokonania Dróżdża w Galerii Muzalewska; poprzednia: Stanisław Dróżdż. Język to gra odbyła się w 2007 roku. Hanna Muzalewska pozostawała przez lat parę w bliskim kontakcie i współdziałaniu z artystą, obecnie kontynuuje współpracę wokół jego dokonania z Anną Dróżdż. Także w Galerii Muzalewska miało miejsce (1 lutego 2007 roku) wykonanie przez Tadeusza Sławka (tekst, głos) i Bogdana Mizerskiego (muzyka, kontrabas) Eseju na głos i kontrabas opatrzonego tytułem: Przed-teo, za-logia. Stanisława Dróżdża teologia przyimków. Tadeusz Sławek to najbardziej wnikliwy komentator dzieła Dróżdża. Inną osobą, która wiele uczyniła dla poszerzenia i pogłębienia znajomości dokonania Dróżdża jest artystka (zajmująca się także pracą nad twórczością innych artystów) Małgorzata Dawidek Gryglicka. Najwięcej dla uobecniania pracy Dróżdża przez dziesięciolecia uczynił Wiesław Borowski w kierowanej przezeń Galerii Foksal w Warszawie. Tam miała też miejsce w 1977 roku prezentacja najszerzej w świecie znanego dzieła Dróżdża Między. Borowski napisał teraz do poznańskiej wystawy Stanisław Dróżdż. Czas | Między tekst: „początek”, „koniec”.
***
O Stanisławie Dróżdżu pisze również Wiesław Borowski w tekście: „początek”, „koniec”: https://ownetic.com/magazyn/2012/wieslaw-borowski-poczatek-koniec/