Ewa Zielińska: Jakie wydarzenie w ciągu ostatnich lat najsilniej wpłynęło na obraz polskiej kultury?
Marek Cecuła: Ilość i jakość festiwali oraz wydarzeń związanych z designem, szczególnie zasięg i poziom Łódź Design Festival. Dało nam to zaszczytne miejsce na mapie światowego ruchu design.
Kto, według Pana, odegrał znaczącą rolę w polskim designie?
Kuratorzy i organizatorzy wystaw którzy w ostatnich latach wypromowali polski design w prestiżowych instytucjach i wystawach na całym świecie. Dużym czynnikiem jest działalność Zamku Cieszynskiego pod dyrekcja pni Ewy Gołębiowskiej oraz Instytutu Adama Mickiewicza.
Czemu służy dziś design? Jaka jest jego największa wartość dla współczesnego człowieka?
Dzisiejszy design zaokrągla kanty i zaostrza kontury naszej rzeczywistości. Dla człowieka: powstaje nowa kultura materialna i budowanie relacji pomiędzy obiektem a człowiekiem.
Jakie zjawiska mają obecnie największy wpływ na kształt designu?
Wymiana informacji i demokratyzacja designu.
Co wyróżnia polski design na tle innych krajów? Z jakich osiągnięć w tej dziedzinie możemy być dumni?
Nie ma dziś tak dużej różnicy pomiędzy nami a innymi. Może tylko bezpośredniość w materiałach i szczypta humoru w przekazie.
Postępujący w ostatnich dwóch dekadach rozwój nowych technologii to rewolucja w dostępie do informacji, a tym samym dynamiczny rozwój mediów. Jaką rolę odgrywają dzisiaj media w kształtowaniu kultury?
Media to koło dynamiczne napędzające zainteresowanie społeczeństwa nowym nadchodzącym światem, jest to jednak obosieczny miecz. Raz, że wprowadza pragnienie i pożądanie za nowa rzeczą, która niekoniecznie jest nam potrzebna, a drugie, że ta konsumpcja daje pole i rozwój nowej kreatywnej produkcji oraz napędza ekonomię designu.
W jaki sposób w ciągu ostatnich lat zmieniło się postrzeganie designu przez odbiorcę? Czy nowe technologie pozytywnie wpływają na jego odbiór, czy też stanowią zagrożenie?
Proces oswajania się z nową warstwą designu trwa już od kilku lat i robi swoje, lecz niekoniecznie odnajdujemy go w polskich domach. Nasz przemysł dopiero zaczyna brać pod uwagę design jako element niezbędny przy produkcji i powoli otwiera możliwości współpracy. Natomiast rośnie fascynacja i kultowość designu, co tworzy sztuczną falę elitarności, nie zawsze popartą dobrym wzornictwem i jego szerokim zastosowaniem.
Rozwój nowych technologii to także istotne zmiany w podejściu samych artystów do sztuki. Czy dostrzega Pan owe zmiany w swojej pracy?
W obecnych warunkach zanikają granice pomiędzy sztuka, designem a nawet rzemiosłem. Tworzy to nowy szeroki teren, gdzie kreatywność wszystkich mediów daje lepsze warunki, by przesuwać się pomiędzy materiałami, procesami i koncepcjami. Buduje się świeża warstwa produktów bazujących bez ograniczenia pomiędzy technologią, produkcją i przeznaczeniem.
W jaki sposób, Pana zdaniem, rozwój nowych technologii wpłynął na obecną kondycję polskiej kultury?
Kultura może się obejść bez szczególnej technologii, natomiast technologia nie może rozwijać się bez kultury.
Czego w dzisiejszych czasach najbardziej potrzebuje polski design?
Jak wszystko inne, ekonomia jest krytycznym czynnikiem w rozwoju designu, tworzy to warunki, w których progres wzornictwa musi być poparty przez społeczeństwo, które go chce, pożąda i gotowe jest go wspierać.
Jakie wyzwania stoją przed designem na najbliższe lata?
Podnieść standardy naszego życia we wszystkich kategoriach i wymiarach.
Dziękuję za rozmowę.