SZTUKI WIZUALNE & FOTOGRAFIA
poleca Katarzyna Kowalska
Wiosna w sztukach wizualnych i fotografii rozkwitła w pełni. Najpierw zajrzała do Łodzi i Wrocławia.
W łódzkim Muzeum Sztuki koneserzy nowojorskiej sceny artystycznej mogą zasmakować obszernej wystawy retrospektywnej Joanny Malinowskiej i C.T. Jaspera. Tym, dla których globalizacja, kolonizacja i multikulturowość nie są straszne, życzę smacznego.
http://news.o.pl/2015/03/13/zwiazki-rozwiazki-joanna-malinowska-c-t-jasper-ms-lodz/
Nie mniej enigmatycznie prezentuje się wystawa w Muzeum Współczesnym Wrocław, które przygotowało konceptualny i postkonceptualny szyfr sztuki słowackiej. Czy wystawa przezwycięży tzw. „kompleks słowacki”? Przekonajcie się sami.
http://news.o.pl/2015/03/14/miekkie-kody-muzeum-wspolczesne-wroclaw/
Powiew wiosny z pewnością można poczuć na wystawie Wojtka Wieteski w Leica Gallery Warszawa, gdzie część prac w trakcie trwania wystawy zostanie zniszczona przez płukarkę archiwalną. Spieszcie się zatem i łapcie ostatnie kadry mistrza polskiej fotografii.
http://news.o.pl/2015/02/27/wojtek-wieteska-nailing-love-leica-gallery-warszawa/
Działaj albo giń, czyli kolejna dawka destrukcji, tym razem w toruńskim CSW Znaki Czasu. Jednakże degradacja przewijająca się w ramach retrospektywy Gustava Metzgera ma charakter zdecydowanie bardziej społeczny i polityczny niż, jak to było w przypadku Wieteski, formalny.
Podczas wizyty w toruńskim CSW nie zapomnijcie odwiedzić wystawy fotografii Krzysztofa Gierałtowskiego, ukazującej mniej znany aspekt jego twórczości. Czy na pewno znacie wszystkie jego twarze? Wystawa trwa tylko do 19 kwietnia, więc radzę się pospieszyć.
http://news.o.pl/2015/03/07/ring-krzysztof-gieraltowski-csw-torun/
Kraj tropikalny z północnym morzem? Polska jak São Paulo? Wraz z wiosną w krakowskim MCK szykuje się zmiana klimatu. Kto za tym stoi? Sławomir Rumiak i Cristiano Mascaro.
„Cristiano Mascaro i Sławomir Rumiak to wielcy podróżnicy, badacze i dziecięco zdumieni odkrywcy. Wspólnie tworzą kosmos ruchu i bezruchu, wspomnienie strefy śmierci między dniem jutrzejszym a wczorajszym. Obaj poruszają się w całym polu napięć między różnymi kulturami i wokół gatunku artystycznego używanego w danej chwili.” (materiały prasowe MCK)
http://wydarzenia.o.pl/2015/03/slady-ludzi-cristiano-mascaro-slawomir-rumiak-mck-krakow/
Po politycznych zawiłościach, degradacji i destrukcji czy zmianie klimatu nadszedł czas na oddech. Zapewni nam to 9. Festiwal IN OUT, który uczyni Gdańsk pełną życia platformą działań artystów wizualnych i filmowych. Komu tegoroczne jury (Mikołaj Trzaska, Wojciech Bąkowski i Frieder Schlaich) doda skrzydeł? Przekonajcie się 25 i 26 kwietnia.
http://news.o.pl/2015/03/27/9-in-out-festival-csw-laznia-gdansk/
ARCHITEKTURA i… FILM
poleca Ewa Zielińska
Kino Luna w Warszawie | BETON Film Festival
Pierwsza edycja BETON Film Festivalu, wydarzenia w całości poświęconego filmom architektonicznym i artystycznym, przyciągnęła w ubiegłym roku do warszawskiego SARP-u prawdziwe tłumy, rozpalając, zapewne nie tylko u mnie, apetyt na więcej.
W tym roku BFF powraca z tematem Inna Przestrzeń – alternatywne wymiary architektury, koncentrując się na problemach antropocenu – nowej epoki geologicznej zdominowanej działalnością człowieka, „nostalgii za przyszłością” czy geograficznych i klimatycznych wymiarów budownictwa.
W programie znalazło się aż 30 seansów filmowych prezentowanych w trzech blokach tematycznych (m.in. retrospektywa twórczości oraz spotkanie z polsko-austriackim artystą wizualnym Dariuszem Kowalskim), dyskusje, wykłady, targi książek architektonicznych oraz, premierowo, BETONIK czyli sekcja skierowana do najmłodszych. Skoncentrowana na promowaniu twórczych postaw, świadomego kreowania własnego otoczenia, sekcja ma kłaść szczególny nacisk na ukazanie potencjału nowych technologii. Wszystko to w ciągu czterech intensywnych dni w warszawskim kinie Luna.
Szczególnie ciekawie zapowiadają się projekcje: Alpi, kręconej przez niemal 10 lat wizualnej opowieści jednego z najważniejszych współczesnych artystów multimedialnych, Armina Linke, o… górskim masywie Alp oraz Betonowa Miłość czyli intymny portret architektonicznej dynastii Böhmów: laureata nagrody Pritzkera Gottfrieda Böhma oraz jego trzech synów, Stephana, Petera i Paula, rozwijających swoją działalność w cieniu sławy ojca.
Interesująco wypadnie też z pewnością zestawienie kultowego Metropolis Fritza Langa z 1927 roku z Metropolis: Raport from China 2004-2006 w reżyserii Clemensa von Wedemeyera. Dokument Wedemeyera stanowi zapis podróży do Szanghaju i Pekinu, której celem było zgromadzenie materiałów do remake’u klasycznego obrazu Langa. Zatrudnieni na tamtejszych budowach robotnicy opowiadają o swoich doświadczeniach przy pracy, a architekci odpowiadają na pytania o przyszłość chińskich miast.
Osobiście najbardziej przebieram nogami w oczekiwaniu na The World of Buckminster Fuller poświęcony jednemu z najważniejszych wizjonerów modernizmu w Ameryce. Podczas półtoragodzinnego wywiadu „Bucky” przedstawia swoje projekty, opowiada o inspiracjach i ideach, które im przyświecają. „Na starej taśmie filmowej zapisana zostaje postać, która o dziesięciolecia wyprzedziła swoją epokę, tworząc awangardowe projekty burzące zastane paradygmaty architektoniczne”. Ja już nie mogę się doczekać tego spotkania.
http://news.o.pl/2015/03/24/beton-film-festiwal-kino-luna-warszawa/
TEATR
poleca Agata Pamuła
Spektakl Imię, reż. Grzegorz Chrapkiewicz
Warszawski Teatr Dramatyczny w kwietniu postawił na połączenie farsy z tragikomedią. Spektakl „Imię” Grzegorza Chrapkiewicza to polska inscenizacja francuskiej sztuki „Le Prénom” w której nieco dramatyczni bohaterowie wyciągają na wierzch zaskakujące tajemnice. Z pozoru spokojne spotkanie przeradza się w kłótnie pełną pretensji i oskarżeń.
Równowagę w sztuce widz odnajdzie w przebiegu akcji – z jednej strony zabawne wątki z dowcipnymi dialogami tworzonymi przez wyrazistych aktorów, z drugiej owe wątki znaczone pobieżnie i powierzchownie skłaniają do refleksji. „Imię” niesie w sobie wyraźne przesłanie. Jakie? Zachęcam wszystkich do przekonania się na własnej skórze.
Ekranizacja sztuki otrzymała dwa Cezary (2013 rok) oraz trzy nominacje – z czego jedna za najlepszy scenariusz adaptowany.
O spektaklu: http://news.o.pl/2015/04/01/grzegorz-chrapkiewicz-imie-teatr-dramatyczny-warszawa/
LITERATURA
poleca Ewa Nowicka
Wiosna rozpoczęła się nie tylko w sztukach wizualnych. Także w literaturze nastał okres wzmożonej aktywności festiwalowej i obfitości nagród.
Zaczynamy już w przyszły czwartek od Gdańskich Spotkań Tłumaczy Literatury Odnalezione w tłumaczeniu. Hasłem i tematem drugiej edycji tego festiwalu poświęconego sztuce translacji będzie język angielski. Między innymi o przekładach z angielskiego, na angielski, sytuacji polskiej literatury w krajach anglojęzycznych w ciągu czterech dni będą rozmawiali polscy i zagraniczni pisarze i tłumacze – walczący o zachowanie wartości literackiej (i indywidualności) każdego dzieła, które biorą na warsztat.
http://news.o.pl/2015/03/11/odnalezione-w-tlumaczeniu-2-edycja-instytut-kultury-miejskiej-gdansk/
Podczas Spotkań po raz pierwszy zostanie wręczona ustanowiona w zeszłym roku Nagroda za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego.
Pozostając w temacie, miłośnikom poezji angielskiej polecam antologię Poetki z Wysp – zawierającą dokładnie sto dwadzieścia wierszy ośmiu współczesnych brytyjskich autorek w tłumaczeniu Jerzego Jarniewicza oraz Magdy Heydel – która ukaże się nakładem Biura Literackiego i Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku przy okazji Odnalezionych w tłumaczeniu.
http://news.o.pl/2015/03/30/poetki-z-wysp-biuro-literackie-instytut-kultury-miejskiej-gdansk/
Za sprawą Biura Literackiego w tym miesiącu będziemy mieli okazję zanurzyć się w głęboką poetycko-prozatorską retrospektywę. Mimo że wiosna to czas sprzyjający raczej patrzeniu w przyszłość, to wrocławskie wydawnictwo proponuje nam wspólną podróż dwadzieścia lat wstecz – do początków festiwalu Port Literacki.
http://news.o.pl/2015/03/16/20-port-literacki-wroclawski-teatr-wspolczesny/
Wraz z autorami, którzy przez dwie dekady zostawili w Legnicy i Wrocławiu cząstkę siebie, Biuro przypomina najważniejsze wydarzenia i publikacje tego okresu. Z idei tegorocznego festiwalu zrodziła się między innymi antologia 100 wierszy polskich stosownej długości.
http://news.o.pl/2015/03/26/100-wierszy-polskich-stosownej-dlugosci-biuro-literackie/
Teraz zawędrujemy na przeciwległy biegun. W połowie miesiąca warszawskie Kino Iluzjon powinni odwiedzić pasjonaci kultury popularnej, zainteresowani tematyką żywych trupów, fantastyką i kryminałem (zarówno w filmie, jak i w literaturze czy komiksie). Odbędzie się tam bowiem pierwsza edycja małego POP!Festivalu, podczas której organizatorzy zamierzają między innymi oddać hołd Terry’emu Pratchettowi. Zostanie też ogłoszony zwycięzca pierwszej Nagrody im. Henryka Sienkiewicza, przyznawanej za najlepszą popową książkę.
http://news.o.pl/2015/02/16/1-literacka-nagroda-im-henryka-sienkiewicza-kino-iluzjon-warszawa/
Na koniec jeszcze dwie nowości wydawnicze, czyli dwie „Księgi”. Po pierwsze Księga szeptów Varujana Vosganiana, która ukaże się 24 kwietnia dzięki wydawnictwu Książkowe Klimaty.
„Kiedy pisałem Księgę szeptów, wiedziałem, że o XX wieku nie napisano w taki sposób wiele. Księga szeptów opowiada o Ormianach, ale także o Rumunach, Żydach i innych nacjach. Jest to książka o XX wieku, o jego wojnach światowych, masakrach i wspólnych mogiłach, o jego ideologiach i aparatach ucisku. Ale nie tylko. Każde miejsce, każdy czas, każdy naród ma swoją Księgę szeptów. Ona żyje, musi tylko zostać opowiedziana.”
Varujan Vosganian
http://news.o.pl/2015/03/30/varujan-vosganian-ksiega-szeptow-ksiazkowe-klimaty/
Po drugie Księga gramatyki intymnej Dawida Grosmana, w księgarniach dostępna od 22 kwietnia.
„Długo nie zapomnicie małego Aharona – głównej postaci tej powieści, stającej w jednym rzędzie ze słynnymi, osobliwymi i frapującymi bohaterami literackimi, by wspomnieć Oskara z Blaszanego bębenka, który przestał rosnąć, czy Benjamina Buttona z opowiadania Scotta Ftzgeralda, młodniejącego zamiast się starzeć. Jedenastoletni Aharon też jest po swojemu zaburzony: biologiczne dojrzewanie niemal w nim ustaje […].”
http://news.o.pl/2015/03/27/dawid-grosman-ksiega-gramatyki-intymnej-swiat-ksiazki/
MUZYKA
poleca Agata Pamuła
Poetic Jazz | Projekt Lecha Wieleby
Nietuzinkowe połączenie wielu wątków i nurtów muzycznych zabrzmi w kwietniu dzięki projektowi Lecha Wieleby. Liryczna aura w kolektywie ze słowiańską śpiewnością, klasyką muzyki i melodyką instrumentalną jazzu wytworzyła nowy styl – Poetic Jazz.
To zdecydowanie nowa kategoria jazzu z wyraźnymi korzeniami polskości, intensywnie poruszająca emocje. Pomimo pomieszania gatunków, dzięki doświadczeniu w jazzie i muzyce klasycznej Wieleby, nie odnajdziemy tutaj rozdźwięków. Te struktury muzyczne, potrafią współdziałać w sposób doskonały, nie zagłuszając się nawzajem.
Autorski projekt Wieleby zadebiutował na Komeda Jazz Festival w Słupsku i zdobył Nagrodę Indywidualną im. Krzysztofa Komedy. 11 kwietnia w „Sinfonia Baltica” wersja symfoniczna projektu – kwartet Lecha Wieleby zagra koncert promujący płytę „Poetic Jazz Symphonic” razem z orkiestrą słupskiej Filharmonii. To idealna okazja do zapoznania się z uduchowionymi kompozycjami kontrabasisty.
Więcej o projekcie i jego autorze: http://news.o.pl/2015/04/01/lech-wieleba-poetic-jazz-polska-filharmonia-sinfonia-baltica-slupsk/