Prof. Davies wiele uwagi poświęcił kwestii wyobraźni historycznej, która kształtuje nasze wyobrażenia o minionych czasach. Jednym z przejawów wyobraźni historycznej jest zdaniem historyka zjawisko określane mianem „efektu Hollywoodu”, które mając swe źródło w „tryumfalizmie amerykańskim” i zimnej wojnie skutkuje powstaniem m.in. filmów takich jak Lista Schindlera czy Szeregowiec Ryan. Superprodukcje amerykańskie to, według Normana Daviesa, tylko jeden z dowodów na luki w świadomości historycznej także współczesnego pokolenia oraz nieprzemijający podział na pamięć zachodnią i wschodnią.
Ciekawym pomysłem na zweryfikowanie tych twierdzeń było przytoczenie w trakcie spotkania kilku podstawowych pytań na temat II wojny światowej. Krótki test wiedzy ujawnił stereotypy i błędne wyobrażenia dotyczące światowego konfliktu. Głównym celem autora, jakie zamierzał zrealizować w najnowszej książce, jest ukazanie złożoności problemu, obalenie tezy głoszącej, że II wojna światowa stanowiła jedynie konfrontację z Hitlerem, tytaniczną walkę dobra ze złem. Zdaniem Daviesa zmagań wojennych z lat 1939-1945 nie można wkomponować w dwubiegunowy schemat, który przez dziesięciolecia utrwalała specyficzna dialektyka. Według historyka wciąż mamy do czynienia z treściami wypartymi ze zbiorowej wyobraźni Zachodu, czego przykładem są zbrodnie wojenne popełniane na ludności cywilnej Niemiec. Dlatego też nasza wiedza o Związku Radzieckim nie jest pełna, a obraz Stalina nadal pozostaje dla wielu niejednoznaczny.
Dla pisarza kwestia pamięci, jej zróżnicowanie, stanowi sedno problemu. Ponad 60 lat po wojnie jesteśmy dalecy od konsensusu i porozumienia, co do kluczowych zagadnień. Wbrew pozorom historiografia II wojny światowej nie stanowi zamkniętego i dostatecznie opracowanego rozdziału w dziejach świata. Proces zrozumienia mechanizmów wojny jest dopiero na początku drogi. Prof. Davies stwierdził, że problemy historiografii wynikają głównie z manipulacji stosowanych dla potrzeb politycznych, jak i narodowej mitologii, która utrwala w zbiorowej świadomości uproszczony przekaz. Autor odwołując się do kwestii mitologii na gruncie polskim wyróżnił mity potrzebne, jak np. mit Ziem Odzyskanych oraz mity niepotrzebne czy wręcz szkodliwe np. mit spisku na życie gen. Sikorskiego. Zdaniem pisarza śmierć gen. Sikorskiego była raczej wynikiem „bałaganu niż spisku”, a wyobrażenia Polaków na ten temat często przesadnie dążą do udramatyzowania wydarzeń.
Spotkanie zakończyły przypuszczenia autora, co do przyjęcia z jakim spotka się książka w Stanach Zjednoczonych, gdy wejdzie na amerykański rynek wydawniczy.