9 września w krakowskim Kinie Kijów odbyło się spotkanie autorskie z Normanem Daviesem zorganizowane przez wydawnictwo Znak, które od lat wprowadza na polski rynek księgarski kolejne publikacje autora. Rozmowę z pisarzem poprowadził red. Piotr Mucharski z „Tygodnika Powszechnego”. Było to już szóste spotkanie z cyklu zatytułowanego „Dorwać mistrza”, których celem jest prezentacja i bliższe poznanie postaci uznawanych za współczesne autorytety. Po Krystianie Lupie, prof. Andrzeju Szczekliku, prof. Barbarze Skardze, Vaclavie Havlu i ks. prof. Michale Hellerze przyszła kolej na prof. Normana Daviesa. Podobnie jak poprzednio, także tym razem obecność znakomitego gościa przyciągnęła tłumy.
Pierwsza seria pytań skierowana do pisarza dotyczyła wspomnień o II wojnie światowej. Profesor przywołał wydarzenia z 1941r. kiedy jako dziecko był świadkiem bombardowania Manchesteru. Obraz płonącego miasta szczególnie utkwił w pamięci trzyletniego wówczas Normana Daviesa. Historyk wspominał również swą pierwszą podróż po Europie w latach 50., przekroczenie żelaznej kurtyny oraz doświadczenia w bezpośrednim zetknięciu z systemem komunistycznym. Podczas pobytu na starym kontynencie m.in. na Węgrzech prof. Davies miał okazję zweryfikować powszechne i dość naiwne sądy na temat komunizmu. W tym czasie uległ fascynacji Wschodem, zwłaszcza Rosją, ale także Polską. Wyprawa do Europy, podczas której profesor nie rozstawał się z egzemplarzem książki Zmierzch i upadek cesarstwa rzymskiego Edwarda Gibbona, wybitnego angielskiego historyka, stała się istotnym krokiem na drodze do zainteresowania historiografią.
Kolejna seria pytań dotyczyła najnowszej książki Normana Daviesa zatytułowanej Europa Walczy 1939-1945. Nie takie proste zwycięstwo, która właśnie ukazała się w Polsce. Odpowiadając na pytanie o przyczyny powstania publikacji dotyczącej II wojny światowej profesor opowiedział o spotkaniach autorskich na temat wcześniejszej książki Powstanie’44, w trakcie których ujawniła się nie tylko niedostateczna wiedza słuchaczy o powstaniu warszawskim, ale także o całym, globalnym konflikcie. Tym samym Europa Walczy stała się próbą objaśnienia tła poszczególnych wydarzeń z lat 1939-1945, ukazania możliwie najszerszej perspektywy służącej zrozumieniu skomplikowanego obrazu II wojny światowej