Ilość wszelkiego rodzaju „bibuły” prawdopodobnie osiągnęła nakład tysięcy egzemplarzy. Większość prasy tamtego okresu była skonfliktowana z tak zwanym „betonem” partyjnym w Komitecie Wojewódzkim, wspieranym przez publikacje pism sowieckich, i atakowana za antypartyjność oraz sprzyjanie siłom zmierzającym do obalenia socjalizmu12. Reakcją władz wobec rozpowszechniającej się prasy podziemnej była przede wszystkim ścisła weryfikacja dziennikarzy, likwidacja pism („Kultura”) czy zmniejszenie nakładu i zasięgu („Literatura”), wreszcie po prostu wymieniano redaktorów naczelnych i osoby z zespołów redakcyjnych („Życie Warszawy”). Już od stycznia 1982 roku upokarzającej lustracji poddano stopniowo ponad 10 tysięcy dziennikarzy. Niektórzy wykorzystywali to do demonstracji politycznej:
„Ubrana na czarno Maria de Hernandez-Paluch z krakowskiego tygodnika „Student” na pytanie komisarza wojskowego, czy popiera Wojskową Radę Ocalenia Narodowego (błyskawicznie nazwanej „wroną”), odpowiedziała: – Nie widzi pan, że nawet przebrałam się za wronę?”13.
Wobec działań władz szansa oficjalnego wykonywania zawodu została uniemożliwiona około dwóm tysiącom dziennikarzy. Ostatecznie 20 marca 1982 władze rozwiązały Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i powołały marionetkowe Stowarzyszenia Dziennikarzy PRL.
Oprócz „bibuły” rozpowszechniano również tradycyjne książki. Podziemny ruch wydawniczy, który dorobił się z biegiem czasu przemyconych z Zachodu offsetów, działał przez całą dekadę lat 80., wydając tysiące broszur i książek o różnej tematyce, zarówno publicystycznej, jak i historycznej czy politologicznej. Wydawano także literaturę piękną, polską, i zagraniczną, dotychczas blokowaną przez cenzurę. Największym polskim wydawnictwem tamtych lat była Niezależna Oficyna Wydawnicza istniejąca od 1979 roku. Pierwszą książką wydaną już w stanie wojennym był Problem winy Karla Jaspersa. Autorami związanymi z „Nową” byli między innymi: Jerzy Andrzejewski, Kazimierz Brandys, Kinga Dunin, Jacek Fedorowicz, Tomasz Jastrun, Jacek Kaczmarski, Jan Kofman, Marcel Łoziński, Adam Michnik, Piotr Niemczyk, Marek Nowakowski, Maciej Orłoś, Barbara Sadowska, Krzysztof Siemieński czy Edward Wasilewski.