Interesujące analogie wyłaniające się na styku przestrzeni sztuki i rzeczywistości rynkowej, nasuwa wystawa Nieprzekupne oko, zrealizowana w warszawskiej Zachęcie, a przypominająca działalność, założonej przez Jarosława Kozłowskiego, poznańskiej galerii Akumulatory 2 (1972-1990). Zwrot w stronę historii obu tych poznańskich galerii, odbywający się w tak odmiennych kontekstach, pozwala zadać pytanie o to, co oficjalne i alternatywne, a także o znaczenia przestrzeni obecności sztuki.
Dawna synagoga, podobnie jak poznański dawny Zamek Cesarski, zostały włączone do koncepcji wystawienniczej Mediations Biennale, odbywającego się w swej trzeciej edycji pod hasłem Niepojmowalne / The Unknown. Wystawa ta była przekrojowa i podejmowała złożone problemy związane ze zmianą paradygmatu nauki, ekstremum doświadczenia i kondycją miejsca sztuki. Co ciekawe, w pewnym stopniu podobne intuicje, związane z utratą pewników, pojawiły się w berlińskim Transmediale, zorganizowanym już na początku roku 2013, a funkcjonującym pod hasłem BWPWAP (Back When Pluto Was a Planet). Wyrazistą debatę publiczną w skali europejskiej, wzbudziło natomiast 7. Biennale Berlińskie, którego kurator, Artur Żmijewski, stał się również bohaterem skandalu jako uczestnik wystawy Obok/ Tür an Tür, zakończonej na początku roku 2012. Berlińskie Biennale, poprzez przesunięcie akcentu z produkowania obiektów w stronę krytycznej praktyki w przestrzeni społecznej wywołało wiele głosów krytycznych, nie tylko w niemieckiej prasie.
Do obiegu sztuki polskiej powróciło natomiast Muzeum Narodowe w Warszawie, otwarte ponownie w maju, by rozpocząć sezon wystawą Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi. Wystawa podejmowała problemy związane z odbiciem hierarchii społecznych w sztukach wizualnych, inaugurując jednocześnie rok jubileuszowy w związku ze stupięćdziesięcioleciem Muzeum. Nie tylko warszawskie Muzeum było miejscem wartym odwiedzenia w minionym roku. Także wystawa Andrzej Wróblewski. Patrzeć wciąż naprzód, zorganizowana w Muzeum Narodowym w Krakowie, była projektem wartościowym i udanym. Prezentacja prac Wróblewskiego nie tylko przypominała o tym, jak silny jest wpływ tego artysty na późniejsze generacje twórców, ale pozwalała spojrzeć na jego malarstwo przez pryzmat współczesności i odnalezienie w nim nowych znaczeń. Wyraziste malarstwo, operujące językiem wizualnym wymagającym od widza spojrzenia inteligentnego i krytycznego, proponuje także nominowany do Paszportów Polityki Radosław Szlaga.
Prócz wystaw retrospektywnych realizowanych w tradycyjnych przestrzeniach muzealnych, warto przypomnieć wystawę Wonderful Life, zrealizowaną w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku. Kurator wystawy, Ryszard W. Kluszczyński, zaprezentował prace znanego duetu pionierów sztuki interaktywnej, Christy Sommerer i Laurenta Mignonneau. Wystawa była częścią projektu Art & Science Meeting, uzupełniającego scenę sztuki w Polsce o ważny, a często niedostrzegany, wątek współistnienia sztuki, nauki i technologii.