SZTUKI WIZUALNE & FOTOGRAFIA
poleca Katarzyna Kowalska
CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie | Natalia LL, Secretum et Tremor
Kto nie miał okazji w lutym odwiedzić Zamku Ujazdowskiego w Warszawie, musi koniecznie uczynić to w marcu. Dlaczego? Przestrzenią Centrum Sztuki Współczesnej zawładnęła Natalia LL. Ekspozycja Natalia LL. Secretum et Tremor jest pierwszą tak obszerną wystawą indywidualną artystki zderzającą jej najbardziej znane prace lat 60. z mniej znanymi dziełami z lat 90. i pierwszej dekady XXI wieku, pokazanymi w kontekście starości. Myślę, że nie ma lepszej alternatywy na uczczenie dnia kobiet niż spotkanie ze sztuką współtwórczyni międzynarodowego ruchu feministycznego, której prace na co dzień można oglądać w światowych kolekcjach.
http://wydarzenia.o.pl/2015/01/natalia-ll-secretum-et-tremor-csw-zamek-ujazdowski-warszawa/
Nagroda Artystyczna Nowy Obraz / Nowe Spojrzenie
W marcu centrum uwagi wszystkich młodych artystów stanie się Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. To właśnie tu 19 marca poznamy laureata Nagrody Artystycznej UAP Nowy Obraz / Nowe Spojrzenie. W ramach ubiegłorocznej edycji dominowało, bez większego zaskoczenia, malarstwo narracyjne i surrealizujące. Czy tegoroczna edycja wyłoni nowy dominujący kierunek w młodym polskim malarstwie? Ja już nie mogę się doczekać wyników, a Wy?
O konkursie i ubiegłorocznej edycji: http://wydarzenia.o.pl/2014/03/nagroda-artystyczna-nowy-obraz-nowe-spojrzenie-uap-poznan/
ARCHITEKTURA & DESIGN
poleca Ewa Zielińska
Architektoniczne rozstrzygnięcia | Mies van der Rohe Award, Plebiscyt Sztuka Architektury, Życie w Architekturze, Pritzker Architecture Prize
W marcu, niesiona falą entuzjazmu wywołanego pierwszą w historii nominacją obiektu z Polski do nagrody im. Miesa van der Rohe (Filharmonia Szczecińska w ścisłym finale!!!), oczekuję kolejnych ważnych rozstrzygnięć w dziedzinie architektury.
W najbliższych dniach poznamy wyniki „Plebiscytu Sztuka Architektury”, natomiast 11 i 12 marca w warszawskiej Zachęcie odbędzie się otwarta dla publiczności prezentacja finalistów ósmej edycji konkursu „Życie w architekturze”. Prezentowane i omawiane będą najciekawsze rodzime realizacje z lat 2013-2014 podzielone na pięć kategorii: najlepszy budynek jednorodzinny, najlepszy budynek wielorodzinny, najlepsze wnętrze użyteczności publicznej, najlepszy budynek użyteczności publicznej i najlepsza przestrzeń publiczna. Konkurs miesięcznika Architektura-murator cieszy się sporym uznaniem, nie tylko ze względu na kompetencje jury (w tym roku w składzie: prof. Magdalena Staniszkis, prezes SARP Mariusz Ścisło, laureat Honorowej Nagrody SARP Antoni Domicz, Przemo Łukasik z medusa group oraz redaktor naczelna Architektury-murator Ewa P. Porębska), ale też na patronat Prezydenta RP. Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury to pierwsza i jedyna w historii naszego kraju nagroda w dziedzinie architektury przyznawana przez głowę państwa. Wyróżnienia przyznają też ministrowie kluczowych dla architektury resortów. Wszyscy pasjonaci architektury, którzy w drugi weekend marca znajdą się w stolicy, swoje kroki powinni skierować do Zachęty.
Na zakończenie miesiąca, 23 marca, poznamy laureata tegorocznej Nagrody Pritzkera… Napięcie rośnie!
Finaliści Mies vand der Rohe Award: http://news.o.pl/2015/02/26/filharmonia-szczecinska-w-piatce-finalistow-mies-van-der-rohe-award/
Konkurs „Życie w architekturze”: http://news.o.pl/2015/03/05/finalisci-konkursu-zycie-w-architekturze-architektura-murator-zacheta-warszawa/
O Shigeru Banie, laureacie Pritzkera 2014: https://ownetic.com/magazyn/2014/architecture-snob-wielki-innowator/
Muzeum Architektury i Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu | MENDINI. Maestro del Design
O wrocławskiej wystawie Alessandro Mendiniego głośno jest już od paru miesięcy. Ekspozycja stanowi podsumowanie wieloletniej, multidyscyplinarnej pracy tego architekta, urbanisty, projektanta, krytyka i redaktora; „pogodnego postmodernisty”, którego wpływ na rozwój współczesnej architektury i designu jest nie do przecenienia. Tym, którzy nie zdążyli jeszcze stanąć w cztery oczy z twórczością tegorocznego laureata The European Prize for Architecture, czas się kurczy, a okazję trzeba łapać – tylko do 15 marca!
O wystawie: http://wydarzenia.o.pl/2014/11/mendini-maestro-del-design/
O twórczości Mendiniego w Magazynie O.pl: https://ownetic.com/magazyn/2015/anna-cymer-alessandro-mendini-pogodny-postmodernista/
FILM
poleca Ewa Zielińska
Kino Świat | „Body/Ciało”, reż. Małgorzata Szumowska
Premiera: 6 marca 2015 r.
Samotny, cyniczny prokurator (Janusz Gajos) i jego 16-letnia, cierpiąca na anoreksję córka (Justyna Suwała) próbują, każde na swój sposób, odnaleźć się po tragicznej śmierci bliskiej osoby – (byłej) żony i matki. Gdy pewnego dnia terapeutka dziewczyny – Anna (w tej roli Maja Ostaszewska) oznajmi im, że zmarła skontaktowała się z nią z zaświatów i ma dla nich wiadomość, będą zmuszeni zweryfikować swoje poglądy na życie i na śmierć.
Małgośka Szumowska – w świetnej formie i ze Srebrnym Niedźwiedziem za najlepszą reżyserię tegorocznego Berlinale w dłoni – powraca z przewrotnym dramatem „o ciele, o naszym stosunku do niego, o relacji z nim”. Pozycja obowiązkowa.
http://news.o.pl/2015/01/15/cialo-malgorzata-szumowska-polskie-kino/
Gutek Film | „Sils Maria”, reż. Olivier Assayas
Premiera: 20 marca 2015 r.
Przygasająca gwiazda srebrnego ekranu, Marie Enders (Juliette Binoche), w ramach przygotowań do nowej roli w sztuce teatralnej wybiera się w Alpy ze swoją asystentką, a zarazem jedyną przyjaciółką, Valentine (Kirsten Stewart). Kilka dni spędzonych w nowym otoczeniu oraz seria drobnych zdarzeń sprawią, że kobieta będzie gotowa zagrać największą rolę swojego życia – samej siebie.
Recenzje filmu Assayasa oscylują od świetnych do fatalnych, „Sils Maria” odbierany jest przez jednych jako dzieło „magnetyczne”, a przez innych „tak pretensjonalne, że aż zęby bolą”. Równocześnie Kristen Stewart za wykreowanie postaci Valentine otrzymała, jako pierwsza w historii Amerykanka, nagrodę Cezara za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą. Może warto więc wyrobić zdanie samemu?
http://news.o.pl/2015/02/26/sils-maria-gutek-film/
TEATR
poleca Agata Pamuła
Teatr Powszechny w Łodzi | XXI Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych
Marzec – okaże się miesiącem przyjemnym czy nieprzyjemnym? Teatr Powszechny w Łodzi zdecydował połączyć obydwa te odczucia i tak, już 7 marca rozpocznie się jeden z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce.
Będzie to czas na zadanie pytania przewodniego tegorocznej, XXI edycji – kim jest współczesny artysta? Odpowiednim momentem na refleksje mogą być spektakle repertuarowe, których w tym roku będzie jedenaście. W programie: „Wycinka/Holzfällen” w reżyserii Krystiana Lupy, „Dziady” Radosława Rychcika, „Szkoła żon” w reżyserii Janusza Wiśniewskiego, „Śmieszna ciemność” w reżyserii Dusana Davida Parizeka, „Droga śliska od traw…” w reżyserii Piotra Wolaka i Katarzyny Dworak, „Chopin bez fortepianu” Michała Zadary, „Dowód na istnienie drugiego” Macieja Wojtyszki, „Machia” Juliusza Machulskiego, „Broniewski” w reżyserii Adama Orzechowskiego, a także „Wyczerpani” Claude’a Bardouila.
Na sam koniec – prapremiera. Komedia o miłości i historii, nie prostej, bo tej z okresu II wojny światowej. „Wytwórnia piosenek” to spektakl tworzony przez twórców światowego formatu. Sztukę reżyserują Maciej i Adam Wojtyszko, autorem scenariusza jest m.in. Maciej Karpiński, a za muzykę odpowiada Jerzy Satanowski.
Na samą myśl robi się przyjemnie?
O festiwalu: http://news.o.pl/2015/02/27/xxi-festiwal-sztuk-przyjemnych-i-nieprzyjemnych-teatr-powszechny-lodz/
LITERATURA
poleca Ewa Nowicka
Fundacja im. Zbigniewa Herberta | Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta
9 marca poznamy laureata tegorocznej edycji Międzynarodowej Nagrody Literackiej, której Zbigniew Herbert patronuje nie tylko nazwiskiem. Jego twórczość wyznacza bowiem wartości, jakie powinny być widoczne w poezji twórców honorowanych tym wyróżnieniem. Na stronie internetowej Fundacji im. Zbigniewa Herberta możemy przeczytać o kryteriach, które zdają się szczególnie ważne:
„[…] warto przypominać o tak bliskim autorowi Pana Cogito męstwie, o jego głębokim przywiązaniu do wolności jednostkowej i społecznej, do – nie będącego nigdy ślepym bałwochwalstwem – świadomego patriotyzmu, do perspektywy metafizycznej i wiary w godność istoty ludzkiej. A także o jego niezgodzie na to, by jednostkowe cierpienia przysłaniały nam szerszy obraz świata, i pragnieniu, by z twórczości artystycznej uczynić «narzędzie współczucia». Poetycki bohater Herberta prosił wszak Boga, a było to z pewnością i pragnienie samego pisarza, by mógł zrozumieć «innych ludzi inne języki inne cierpienia»…”
W zeszłym roku laureatem Nagrody został Charles Simic – poeta serbskiego pochodzenia. Kogo jury wybierze w tym roku?
Sylwetka Charlesa Simica: http://news.o.pl/2014/03/12/nagroda-im-zbigniewa-herberta-charles-simic/
Wydawnictwo Sic! | Renata Lis, W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu
Pierwsza w Polsce książka o życiu Iwana Bunina ukaże się 10 marca. Jej autorka, Renata Lis, w 2013 tak wypowiedziała się na temat polskiej humanistyki:
„Jeśli chodzi o prace powstające na wydziałach filologicznych polskich uniwersytetów, to najwyżej cenię edytorstwo. Na drugim miejscu jest u mnie biografistyka i inne książki z historii literatury oraz życia literackiego. Za całkowicie zbędne uważam natomiast popisy interpretacyjne, w których np. Miłosza «czyta się» poprzez Derridę albo w kontekście kanibalizmu, co podobno ostatnio jest w modzie. To szkodliwe bzdury i wyrzucone pieniądze na etaty czy granty. Oprócz tego nadal powstaje sporo prac o charakterze przyczynkarskim, pisanych niedobrym językiem przez ludzi ewidentnie niezdolnych, dla kolegów po fachu albo na wymęczony stopień. To wszystko nie służy komunikacji, nie buduje wspólnej świadomości, nie opowiada nawet ciekawych historii – jeśli o czymś mówi, to tylko o postępującej alienacji i depresji coraz bardziej marginalnego środowiska. Oczywiście istnieją chlubne wyjątki, sama znam i cenię kilka takich osób, ale nie zmienia to niestety obrazu całości, zwłaszcza że książki tych wyjątkowych badaczy z reguły i tak nie przebijają się poza mury uczelni. Taka «humanistyka» nie jest rozmową, leży na antypodach hermeneutyki, w istocie nie jest więc żadną humanistyką.”
Jeśli autorka realizuje w swoich książkach wizję humanistyki jako rozmowy (choć, jak mówi, sama nie obraca się w kręgach uniwersyteckich), to polecam jej książkę każdemu, kto lubi czuć się szanowany jako czytelnik.
O nowej książce Renaty Lis: http://news.o.pl/2015/02/14/renata-lis-w-lodach-prowansji-bunin-na-wygnaniu-wydawnictwo-sic/
Wywiad z autorką o Flaubercie, Buninie, humanistyce i nie tylko: https://ownetic.com/magazyn/2013/renata-lis-spadamy-we-wszystkich-kierunkach/
MUZYKA
poleca Agata Pamuła
Misteria Paschalia 2015 | Krakowskie Biuro Festiwalowe
Od średniowiecza, aż po klasycyzm. Końcem marca Kraków rozpocznie niezwykłą podróż w głąb muzyki dawnej. Przez siedem dni wybitni muzycy, interpretatorzy, mistrzowie repertuaru dawnego nurtu, prezentować będą ambitne muzyczne dzieła i wprowadzą publiczność w świąteczny klimat Wielkiejnocy.
Dyrektor artystyczny festiwalu, Filip Berkowicz, zapowiada: „Główną oś tegorocznego Festiwalu Misteria Paschalia wyznacza prezentacja trzech oratoriów – Niccola Jommellego («Isacco, figura del Redentore»), Bernarda Pasquiniego («La sete di Cristo») i George’a Friderica Handla («Jephtha») oraz dwóch pasji opartych na Ewangelii św. Jana autorstwa Cipriana de Rore i Johanna Sebastiana Bacha”.
Brzmi poważnie, ale myślę, że w tym przedświątecznym czasie, każdemu z nas przyda się trochę zadumy z muzycznym tłem na najwyższym, światowym poziomie.
O zespole Huelgas Ensemble, tegorocznym uczestniku Misteria Paschalia: http://news.o.pl/2015/02/21/misteria-paschalia-krakowskie-biuro-festiwalowe-krakow/