Infrastruktura
Po Linz09 pozostaje nowa infrastruktura kulturalna (inwestycje publiczne w wysokości 280 mln euro): odbudowane po pożarze w 1800 roku południowe skrzydło linckiego zamku, będącego siedzibą Muzeum Górnej Austrii, otwarte latem 2009 roku International Atelierhaus Salzamt – odrestaurowany budynek biura solnego, przeznaczony na rezydencje artystyczne, odnowiony dom Jana Keplera przy Rathausgasse, w którym odbywają się debaty naukowe i popularnonaukowe z cyklu Kepler Salon. Inwestycje te dopełniają ukończone wcześniej, przed 2009 rokiem, takie realizacje, jak nowe skrzydło Ars Electronica Center (2007), Centrum Edukacji Dorosłych i Główna Biblioteka Wissenturm (2007), renowację siedziby OK Offenes Kulturhaus (2007) i Muzeum Miejskie Nordico (2008).
Miasto deklaruje niezwykłą dbałość o estetykę przestrzeni miejskiej i budynków użyteczności publicznej. Już w 1988 roku stworzono komisję doradczą ds. projektów architektonicznych mającą zapewnić wysokiej jakości realizacje „nie po to, aby uzyskać międzyregionalny prestiż, ale przede wszystkich jako wyraz obowiązku estetycznego i etycznego wobec własnych mieszkańców”.18Obchody ESK można było także celebrować w nowej strefie przeznaczonej głównie dla pieszych, tj. na Promenadzie, która powstała dzięki przeniesieniu ruchu samochodowego pod ziemię, czy w okolicach katedry Najświętszej Marii Panny – największego kościoła w Austrii. Uporządkowano i zagospodarowano także bulwary nad Dunajem. Można więc rzec, że po Linz09 miasto pozostaje ładniejsze, bardziej przyjazne pieszym, z nowymi sztandarowymi budynkami o funkcjach związanych z kultury, sztuką i edukacją. W dalszym ciągu brakuje tylko budynku Teatru Muzycznego, którego ukończenie zaplanowano na przełom lat 2012 i 2013.
Wydarzenia kulturalne
Budynki i nowa przestrzeń publiczna to pierwszy i zapewne najbardziej rzucający się w oczy rezultat ESK, który można docenić od zaraz. Ale organizatorzy zapewniają, że z afisza nie znikną również pewne wydarzenia, które narodziły się przy okazji ESK. Jak na razie możemy powiedzieć, że miasto wzbogaciło się o nową inicjatywę kulturalną – Kepler Salon – „interfejs” między światem nauki a życiem codziennym, cieszący się wsparciem finansowym kraju związkowego i sponsorów i działający obecnie pod egidą FortBildungszentrum Elisabethenien Linz GmbH. Kontynuowana jest także inicjatywa Accoustic City (Hörstadt). Jeden z jej rezultatów – Karta z Linz, będąca dokumentem, którego celem jest zwalczanie hałasu miejskiego, przyjęło już kilka miast europejskich. Biskup diecezji linckiej zadecydował także o dalszym udostępnianiu pustelni na szczycie wieży katedry Matki Boskiej w ramach projektu Hermit of the Tower (Turmeremit). Co ważne, projekty angażujące poszczególne dzielnice zyskały wystarczająca aprobatę, aby w przyszłości ponowiono takie inicjatywy, jak Bellevue i Dzielnica Miesiąca.
Ruch turystyczny
Już w kwietniu 2005 roku panel oceniający kandydatów do tytułu ESK zauważył spadek liczby osób odwiedzających Linz i zasugerował podjęcie działań przyciągających turystów. Zwiększenie ruchu turystycznego, zachęcenie do dłuższych pobytów w mieście stało się więc jednym z celów obchodów ESK. Z całą pewnością w tym względzie Linz osiągnął pełen sukces. Porównanie największych atrakcji turystycznych państwa przez Narodowe Biuro Turystyki Austrii19 pokazuje, jak ogromną wykonano pracę – podczas gdy większość austriackich atrakcji notowało spadek zainteresowania lub zaledwie jednocyfrowy wzrost, w Linzu zauważono zwiększenie o 527% (w stosunku do roku poprzedniego) liczby odwiedzających Ars Electronica Center, o 62,9% wzrost korzystających z Pöstlingbergbahn, o 123,8% więcej wizyt w Schlossmuseum, 51,9% w Lentos Museum. Liczba biorących udział w wydarzeniach ESK jest szacowana przez organizatorów na niemal 3 mln osób20. Ze względu na kryzys gospodarczy w całej Austrii odnotowano ogólne zmniejszenie ruchu turystycznego (mierzonego w liczbie przyjazdów i noclegów) o 1,9%. Inaczej niż w przypadku Wiednia i Salzburga – Linzowi udało się utrzymać tendencje wzrostu liczby odwiedzających (9,5%). Badania ruchu turystycznego w 53 europejskich miastach w 2009 roku pokazują średni spadek liczby osób decydujących się zostać na dłużej (przynajmniej jedna noc) w danym mieście o 2,2%. W Wiedniu wskaźnik ten wynosił -4,8%, w Salzburgu -2,2%. Można więc zaryzykować tezę, że tytuł ESK znacząco pomógł miastu oprzeć się kryzysowi branży turystycznej. Czy ta tendencja się utrzyma? Najnowsze dane pokazują21, że pierwsza połowa 2010 roku pozwoliła utrzymać stałą tendencję wzrostową w ruchu turystycznym w Linzu o 3,1%. Także Wiedeń i Salzburg odwiedza coraz więcej osób (odpowiednio o 12,9% i 4,4%), choć w obu tych miastach tempo wzrostu z początku roku powoli wyhamowuje.
Wizerunek
Rozpoznawalność miasta jako nowoczesnego i dynamicznego ośrodka przemysłu i nowych technologii, zarówno w Austrii, jak i za granicą, była jednym z założeń programu Linz09. Firma Spectra przeprowadziła w sierpniu 2009 roku badania, z których wnika, że 50% mieszkańców miasta, 30% mieszkańców regionu i 7,5% Austriaków wzięło udział w co najmniej jednym wydarzeniu w ramach ESK. Szczegóły tego badania budzą jednak wątpliwości niektórych badaczy22: zarówno konstrukcja pytań, jak i charakterystyka respondentów. Przeprowadzono je w połowie okresu, w którym Linz nosił tytuł – nie pokazuje więc ostatecznych zmian w postrzeganiu miasta. Choć z pewnością promocja Linz09 była przeprowadzona szeroko i docierała do rzeszy odbiorców, to bez dodatkowych badań wśród mieszkańców, turystów, bez analizy zawartości medialnej trudno z całą pewnością ocenić, jak bardzo zmienił się wizerunek miasta dzięki tytułowi ESK.
Korzyści pośrednie
Powołując się na badania przeprowadzone przez Wydział Ekonomii Uniwersytetu Keplera w Linzu, organizatorzy Linz09 podają, że wydarzenia związane z Europejską Stolicą Kultury w latach 2005–2011 wniosą do PKB 426 mln euro. Przy czym najwyższa kwota, 117,7 mln euro, przypada na sam rok 2009. Te same badania podają, iż Linz09 stworzył bądź wsparł 4625 miejsc pracy w Górnej Austrii23.
Zdaniem organizatorów występują dodatkowe, miękkie korzyści i efekty realizacji obchodów Linz09. Dzięki wzmożonym działaniom w ramach ESK organizacje i instytucje w Linz nauczyły się w większym stopniu ze sobą współpracować. Na szczególną uwagę zasługują tu nowe powiązania między sektorem kultury i turystyki. Nawiązano wiele kontaktów międzynarodowych. Zwiększona konkurencja i konieczność sprostania europejskim standardom wpłynęła pozytywnie na podniesienie jakości we wszystkich dziedzinach – produkcji artystycznej, życiu kulturalnym, gastronomii i innych usługach. Trzeba wszakże pamiętać, że ESK to nie tylko festiwal kultury i sztuki. To także projekt rozwoju miasta w każdym jego aspekcie24. Zastępca dyrektora Linz09 Ulrich Fuchs przyznaje: „zbyt szybko skupiliśmy się na projektach kulturalnych. Byłoby lepiej, gdybyśmy wcześniej rozpoczęli organizację kwestii nieartystycznych ESK, takich jak oznaczenia w mieście, znajomość języków obcych wśród pracowników hoteli i taksówkarzy oraz dostępności zakwaterowania”25. Nie zmienia to faktu, że Linz zdecydowanie i z sukcesem przechodzi własną transformację.