Magazynowy maj to miesiąc nagród i festiwali. Zresztą zamieszanie wokół tych ostatnich dopiero się rozpoczyna, bo apogeum dużych imprez jeszcze przed nami. Sezon festiwali 2015 można jednak uznać za rozpoczęty – pytanie tylko, czy będzie udany? I co tak naprawdę znaczy „udany”, wzbudzający ogólny aplauz czy może rozpoczynający dyskusję albo… konflikt?
W magazynie gorąco będzie m.in. za sprawą 16. Biennale WRO, podczas którego Ewa Wójtowicz sprawdzi, jak ma się współczesna sztuka mediów – co nowego może wnieść do naszego rozumienia rzeczywistości, nie tylko tej artystycznej. Pojawi się także Festiwal Miłosza (i niedawno opublikowany tom przekładów jego patrona!), ogłoszenie nominacji do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej, wyłonienie laureata Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki… Dawid Myśliwiec podsumuje dla nas natomiast Festiwal Kino na Granicy i – u progu czerwca – Krakowski Festiwal Filmowy, a Magdalena Maksimiuk porozmawia z Moe Dunfordem, irlandzkim aktorem, jednym z laureatów nagrody Shooting Stars na tegorocznym Berlinale.
Przyjrzymy się też finałowi Nagrody Miesa van der Rohe – tym razem ważniejszej niż kiedykolwiek, bo po raz pierwszy w ścisłej czołówce znalazł się polski obiekt: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Podoba wam się taka architektura? Będziecie mieli okazję skonfrontować własne typy z opinią naszego eksperta.
Startujemy też z dyskusją na temat krytyki (i krytyka) w sieci. Czy krytycy mają dzisiaj – w dobie „fejsa” i „tłitów” – coś do zaoferowania? Czy krytyka przechodzi transformację, zyskuje nowe narzędzia, nowy język…? A może czas zmienić nazwę i obwieścić jej koniec?
Zaprezentujemy także szersze komentarze na temat kilku ważnych książek. Ewa Wójtowicz pisze o Czarnej księdze polskich artystów, czyli mocnym głosie samych artystów na temat ich statusu społecznego oraz tego, jak powinna być wspierana sztuka współczesna. Chcielibyśmy pociągnąć dyskusję dalej.
Krzysztof Jurecki zaprezentuje wydany wreszcie po polsku album fotograficzny Tomasza Kiznego, Gułag. Ta obrazowo-tekstowa opowieść o systemie obozów pracy w ZSRR, ich historii, ofiarach i oprawcach, jest owocem wieloletniego projektu, którego efekt jest wstrząsający i intelektualnie stymulujący zarazem.
Katarzyna Trzeciak zainauguruje autorski cykl poświęcony debiutom literackim – debiuty na skróty! – a na pierwszy ogień pójdzie głośny ostatnio Atlas: Doppelganger Dominiki Słowik. Będziemy również przyglądać się debiutowi zgoła innego rodzaju: Opowiadaniom Zdzisława Beksińskiego (okazuje się, że fotograf i malarz, o którym głośno jest ostatnio za sprawą licznych publikacji, również pisał) – co wynika z literackich prób artysty? Ja z kolei chętnie zaprezentuję postać jednego z najciekawszych współczesnych historyków sztuki, Hansa Beltinga (tego od wieszczenia końca historii sztuki) oraz jego książkę Faces. Historia twarzy wydaną po polsku przez słowo/obraz terytoria.
Mamy dla was również wystawy – Natalia Cieślak pisze o haptycznych aspektach sztuki po 1945 roku i zastanawia się, czy ten „podkop” pod kanonem polskiej sztuki współczesnej może się udać. Zuzanna Sokołowska opowie o Śladach ludzi w krakowskim Międzynarodowym Centrum Kultury, a Roksana Ligocka przyjrzy się dylematom tożsamości, czyli nowemu projektowi georgii Krawiec (i Ute Lindner) w toruńskiej Wozowni.
Poza tym w maju: Jowita Kubiak o Happy now w Teatrze Polonia, Edyta Ignatiuk o Andrzeju Muszyńskim, „kronikarzu kultury śmierci” i opowiadaniach z tomu Miedza, Józef F. Fert o Józefie Czechowiczu i miejscu Wołynia w jego wyobraźni oraz twórczości poetyckiej; ponadto Wojciech Michalski w trzeciej odsłonie muzycznego przewodnika po podstawach filozofii i Dominika Plewik w rozmowie z Markiem Sułkiem o akcjach w przestrzeni miejskiej oraz odpowiedzi na pytanie: czy artysta może być niezależny?
W przerwie pomiędzy jednym a drugim festiwalem śledźcie nas – i dyskutujcie!