W kulturze kończy się sezon. My zaczynamy może mniej pracowity, ale wciąż nasycony kulturą okres – lato przerywane festiwalowymi atrakcjami. Jak czerwiec, przełomowy miesiąc, będzie wyglądał w Magazynie O.pl?
Teatralny rok zamkną trzy wyraziste epizody. Jowita Kubiak opowie o nowej interpretacji kultowej Lalki Prusa w Teatrze Powszechnym w Warszawie, a Maria Bałus zbada traumatyczne rodzinne relacje w nowym spektaklu Wojtka Klemma, Ojciec matka tunel strachu w Narodowym Starym Teatrze oraz zaprezentuje ostatni akord krakowskiego sezonu, Skowyt w Teatrze Łaźnia Nowa. Wolicie XIX-wieczną klasykę czytaną na nowo czy portret Beat Generation – wywód genealogiczny współczesnego… hipstera? Macie jeszcze czas, żeby się przekonać.
W czerwcu kontynuujemy poważną dyskusję o krytyce w dobie Internetu: KRYTYK(A) W SIECI. Po wypowiedziach Marcina Adamczaka (film) oraz Filipa Szałaska (muzyka), czas na wielogłos z obszaru sztuk wizualnych, a więc opinie Ewy Wojtowicz, Marty Smolińskiej oraz Darii Skok. Zajrzymy także do literatury – Paweł Brzeżek określi (albo może przekreśli) sens uprawiania krytyki artystycznej w rzeczywistości opanowanej przez „lajki”; komentarza oczekujcie też ze strony wzornictwa, a udzieli go czołowy polski Łowca Designu, czyli Paweł Rosner.
Będzie się działo także w Myślniku. W rubryce DEBIUTY NA SKRÓTY Katarzyna Trzeciak zajmie się obrazem relacji rodzinnych w prozie młodych pisarek, a w nowym cyklu muzycznym Wojciech Michalski zaprezentuje najciekawsze albumy pierwszego kwartału bieżącego roku (uwaga: od tej pory co miesiąc będziecie mogli śledzić nowości!).
Pojawią się także rozmowy z artystami i ludźmi kultury. Będzie o papieżu awangardy, czyli Tadeuszu Peiperze, którego obszerną wystawę możecie oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie. Karolina Zychowicz rozmawia o tym artyście z kuratorem projektu, Piotrem Rypsonem, a przy okazji pojawi się wiele zapomnianych postaci polskiej awangardy oraz pominiętych wątków w refleksji o sztuce polskiej XX wieku – zwłaszcza tej uprawianej poza granicami kraju. O Zdzisławie Beksińskim jako artyście i skomplikowanym człowieku opowie Wiesław Ochman w wywiadzie Dominiki Plewik, natomiast Jadwiga Tryzno, współzałożycielka Muzeum Książki Artystycznej w łódzkiej Willi Grohmana, na łamach „Rity Baum” porozmawia o książce artystycznej w dobie Internetu, ale także o starych maszynach drukarskich, które nigdzie indziej, poza Łodzią, już nie funkcjonują. Wątek projektowania graficznego kontynuuje Zuzanna Dzwonkowska, recenzując książkę Agaty Szydłowskiej i Mariana Misiaka pod tajemniczym tytułem: Paneuropa, Kometa, Hel. Szkice z historii projektowania liter w Polsce.
Filmowo będzie za sprawą tekstu Dawida Myśliwca o Bodo Koksie – autor zaprezentuje szerzej sylwetkę reżysera, aktora i scenarzysty (tak, tego, który został wyróżniony w Cannes). Poznamy też mniej znane oblicze Orsona Wellesa – Miłosz Stelmach odpowie na niezbyt wygodne pytanie, czyli: jak niepokorny mistrz zarabiał na życie i tworzenie?
Artystyczne, mniej lub bardziej powikłane życiorysy pojawią się także za sprawą publikacji książkowych – zaproponuję czytanie Ferworu… Marka Beylina i Mao Star… Kapsydy Kobro, jednocześnie zachęcając do zastanawiania się nad kondycją polskiej biografistyki artystycznej.
Poza tym rozważymy fenomenem książki – jej status jako obiektu artystycznego i „sekwencji chwil”. Anna Michalik jeszcze raz przyjrzy się opus magnum Olgi Tokarczuk, czyli Księgom Jakubowym, Monika Rogala najnowszej powieści Umberto Eco, Temat na pierwszą stronę, a Zuzanna Sokołowska retrospektywie Gustava Metzgera w toruńskim CSW.
Pozostaje tylko życzyć wszystkim udanych zakończeń!